Marek Żydowicz odpowiada na reakcję ratusza: - Nie posługujcie się kłamstwem [list]

JPLZaktualizowano 
Marek Żydowicz odniósł się do słów, jakie padły w czasie wtorkowej konferencji prasowej w bydgoskim ratuszu.
Marek Żydowicz odniósł się do słów, jakie padły w czasie wtorkowej konferencji prasowej w bydgoskim ratuszu. Dariusz Bloch
"Jestem zaskoczony i zasmucony Panów zachowaniem" - pisze Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Camerimage w piśmie, które jest odpowiedzią na wtorkową konferencję prasową, w czasie której Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy i Łukasz Krupa, dyrektor biura promocji komentowali list dyrektora festiwalu, jakim pożegnał się z Bydgoszczą.

Przypomnijmy, we wtorek do bydgoskich redakcji trafił list Marka Żydowicza, dyrektora Camerimage, w którym pożegnał się z Bydgoszczą i bydgoszczanami. Pisał w nim "Zmniejszenie wsparcia dla Camerimage przez prezydenta miasta Rafała Bruskiego nie pozwala nam na dalsze realizowanie Festiwalu w Bydgoszczy. Nie jesteśmy w stanie organizować tu Camerimage przy zaledwie 20-procentowym wkładzie miasta do budżetu festiwalu.

Dziękuję wszystkim osobom i firmom, z którymi współpracowaliśmy tu od 2010 roku, osiągając tak wspaniałe wyniki w zakresie promocji Bydgoszczy w Polsce i na świecie, a także w zakresie rozwoju lokalnych przedsiębiorstw i filmowej edukacji młodzieży w regionie. Mamy tu wielu przyjaciół i bardzo cenimy tutejszych mieszkańców. Raz jeszcze dziękujemy i ubolewamy, że nie będziemy mogli dalej współpracować dla dobra Bydgoszczy."

Niedługo później bydgoski ratusz zwołał konferencję prasową w tej sprawie. Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy i Łukasz Krupa, dyrektor biura promocji i współpracy z zagranicą powiedzieli na niej, że o decyzji Marka Żydowicza dowiedzieli się mediów, a ich zdaniem powodem, dla którego Camerimage już się w Bydgoszczy nie odbędzie, jest "nieuczciwe potraktowanie mieszkańców miasta przez dyrektora festiwalu".

Relacja z konferencji Sztybla i Krupy tutaj: https://pomorska.pl/marek-zydowicz-zegna-sie-z-bydgoszcza-sztybel-o-jego-decyzji-dowiedzielismy-sie-z-mediow/ar/13827454

Dziś (24 stycznia) do naszej redakcji dotarł kolejny list Marka Żydowicza. Tym razem jest odpowiedzią na to, co padło na wtorkowej konferencji w urzędzie miasta. List publikujemy poniżej:

"Dotarły do mnie fragmenty Panów komentarza, sformułowanego na konferencji prasowej zwołanej w dniu 22 listopada b.r. w związku z moim listem wysłanym do mieszkańców Bydgoszczy.

Jestem zaskoczony i zasmucony Panów zachowaniem.

Nie rozumiem tego ataku na mnie, wywołanego przez podziękowania skierowane do tych wszystkich, którzy pomagali organizować Camerimage i cieszyli się korzyściami, jakie Bydgoszcz osiągała dzięki festiwalowi. Zainwestowaliśmy tu, jako Fundacja Tumult, ponad 40 mln złotych środków własnych oraz naszych sponsorów i partnerów, tj. dwukrotnie więcej niż Urząd Miasta Bydgoszczy. My i nasi goście przynieśliśmy milionowe korzyści w żywej gotówce dla tutejszych przedsiębiorstw, jak i w działaniach promocyjnych i medialnym PR dla Bydgoszczy.

Choćby z tego tytułu należy nam się szacunek.

Zarzucanie mi braku kultury i odwagi przez obu urzędników chyba zdziwi każdego rozsądnie myślącego człowieka. Zwłaszcza, że zarzuty te padają w odniesieniu do listu, w którym z wdzięcznością i szacunkiem dziękuje bydgoszczanom, a także szczerze i głęboko ubolewam, że zostaliśmy przez decyzję prezydenta Bruskiego o zmniejszeniu wsparcia dla Camerimage zmuszeni do odejścia z Bydgoszczy. Nie widzę w tym ani braku kultury, ani braku odwagi.

Każdy, kto myśli racjonalnie zgodzi się z argumentem, że trudno dokładać do interesu z własnych pieniędzy kilka razy więcej, niż daje prezydent Bruski, zwłaszcza, że największe korzyści z tego przedsięwzięcia czerpie miasto Bydgoszcz. Żaden z przedsiębiorców się na to nie zgodzi. A kto czerpał główne korzyści, okaże się już w najbliższym listopadzie, kiedy w budżetach domowych i firmowych zabraknie kwot uzyskanych w wyniku Camerimage. Kiedy w listopadowych mediach nie będzie relacji telewizyjnych informujących o filmowych sukcesach międzynarodowych filmowców na festiwalu w Bydgoszczy.

Odchodzimy z Bydgoszczy z powodu decyzji prezydenta Bruskiego i Panów arogancji.

Podczas konferencji prasowej po raz kolejny mijali się Panowie z prawdą. By nie przedłużać listu, wskażę tylko jeden przykład. Padło tam stwierdzenie, że ostatnio wielokrotnie urzędnicy miasta spotykali się ze mną by, jak rozumiem w domyśle, negocjować pozostanie Camerimage w Bydgoszczy. To nieprawda. Od czasu Festiwalu nie doszło do żadnego mojego spotkania z prezydentem Bruskim. Nie spotkałem się także z którymkolwiek z urzędników Miasta, bo po prostu nie zaproszono mnie. Wystąpiłem na komisji Rady Miasta, ale spotkań żadnych nie było!

Apeluję zatem do Panów oraz prezydenta Bruskiego: nie wprowadzajcie w błąd mieszkańców Bydgoszczy Panowie, nie posługujcie się kłamstwem, bo nic dobrego na tym nie zbudujecie. Nie starajcie się poróżnić mnie z mieszkańcami miasta.

Odsyłam zainteresowanych do publikowanych przez media lokalne moich sprostowań na niezgodne z prawdą wypowiedzi Prezydenta oraz pana Krupy. Odsyłam do stenogramu z posiedzenia komisji Rady Miasta, na której pan Sztybel też mijał się z prawdą, co natychmiast sprostowałem, a pan Sztybel musiał się do tej nieuczciwości przyznać.

Dedykuję Panom słowa dominikanina, o. Ludwika Wiśniewskiego, tak ostatnio często przywoływane w debacie publicznej: „…trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych… Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji" - kończy list.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

polecane: FLESZ: Smartfon zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bruski Pinokio

Wielki błąd Bruskiego który dał się zwiść gó...rzom od PR-u. kłamcom i oszustom,
Taki stary ten Bruski a taki Pinokio...
Bydgoszcz tarci przez niego

"Katarzyna Gres"

Panie Prezydencie z całej tej sprawy wyłania się bardzo zły Pana obraz, jako człowieka który kłamie w sprawie Camerimage i do tego stygmatyzuje Pana Żydowicza za nieuczciwość której Pan się dopuścił. Pan Żydowicz nigdy nie zobowiązywał się zostać na zawsze w Bydgoszczy bo Pan nie dotrzymał słowa dt. budowy infrastruktury dla Festiwalu i pan dobrze o tym wie. Teraz się wyjaśniło dlatego pan pospiesznie działał nagle w sprawie 4 kręgu w 2018 roku kiedy przedtem przez dwa lata pan zwalał wszystko na Marszałka. Boże jak można być tak cynicznym i obłudnym, że tak niszczyć pana Żydowicza, Nic Panu nie dała nauka płynąca z Gdańska? nic. naprawdę jest pan tak podły???

o
obiektywnie

Przekonuje mnie do racji pan Zydowicza to że wielokrotnie publicznie wykazał kłamstwa Bruskiemu, Krupie i Sztyblowi i żaden z nich nie wytoczył mu procesu o naruszenie dóbr osobistych. Wprawdzie się nie dziwię bo pan Żydowicz sumiennie przytacza dowody, ale odpowiedź w postaci tak ohydnego hejtu nie przystoi urzędnikom.

N
Nie manipuluj

Nie manipuluj jak Sztybel i Krupa. Zacytowane przez ciebie fragmenty z gazet łódzkich pochodzą z 2011 roku. Zapomniałeś dodać, że Pan Żydowicz ten proces wygrał i sąd przyznał racje , ze to Pani Zdanowska kłamała a nie pan Żydowicz.
Zapomniałes dodać też że p. Żydowicz odszedł z Łodzi po tym jak zastepca Zdanowskiej złożył mu ofertę budowy Centrum Camerimage pod warunkiem ze korzyści z tego będzie miał przedsiębiorca będący doradca Zdanowskiej.
Poza tym Prokurator generalny SEREMET stwierdził że Zdanowska oskarzała pana Żydowicz bezpodstawnie, a projekt budowy Centrum Gerego upadł z winy MIASTA. To wszystko w temacie kłąkstw. i siania nienawiści panie Sztybel i panie Krupa, jak wam nie wstyd.

K
Kino

Hasło Platformy "piniędzy nie ma i nie będzie" ciągle w Platformie działa. Już rok temu było wiadomo, że Bruski spalił Camerimage. Bruski jest za słaby na takie imprezy. co najwyżej rzeka muzyki, buskers festiwal, drumm fuzje itp lokalne imprezy i festyny. A Camerimage to była impreza razy sto , za pieniądze razy dziesięć. Ale Bruski tego nie złapał lub liczył na profity.

z
z forum

Biuro podawcze Sądu Rejonowego w Łodzi przyjęło pismo Marka Żydowicza, szefa festiwalu Camerimage i prezesa spółki Camerimage Łódź Center, w którym oskarża on prezydent Łodzi Hannę Zdanowską o zniesławienie i naruszenie dobrego imienia - w wywiadzie, jakiego prezydent Zdanowska udzieliła ?Gazecie?.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
W piątkowym wywiadzie "Nowe Centrum Łodzi ożywi całe Śródmieście" prezydent Hanna Zdanowska powiedziała: - Wiele złego się zadziało za sprawą Marka Żydowicza. Mimo to uważam, że zawsze należy rozmawiać. Niestety, rozmowy nie ma. Zaprosiłam Fundację Sztuki Świata na spotkanie, ale pan Żydowicz odpowiedział, że nie odpowiada mu ten termin. A po jego ostatnim liście do radnych powinnam się odnieść do każdego ze słów, bo nic z tego, co napisał, nie jest prawdą. Nierozwiązane z nim sprawy to odkup EC1 Wschód oraz rozwiązanie spółki Camerimage Łódź Center. O tym wszystkim rozstrzygnie sąd.

W sądzie są już dwie sprawy między miastem a Markiem Żydowiczem. 11 lipca sąd apelacyjny rozstrzygnie kwestię odkupu zabytkowej Elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej 1 od Fundacji Sztuki Świata.

Miasto zwróciło się też do sądu o rozwiązanie spółki Camerimage Łódź Center.

Z Żydowiczem w sądzie

Marek Żydowicz jest szefem festiwalu filmowego Camerimage, który od 1993 do 1999 r. był organizowany w Toruniu. Po konflikcie z władzami miasta przeniósł festiwal do Łodzi, gdzie impreza gościła od 2000 do 2009 r. Od 2010 r. festiwal Plus Camerimage odbywa się w Bydgoszczy.

G
Gość

piszecie listy,w naszej Królewskiej Bydgoszczy, pazerne ,obłudne ,zakłamane ludziki z miasteczka nad strugą toruńską, udający świętoszków?

n
no.no

z kolejnego miasta odchodzi w atmosferze skandalu więc trochę Polskę poznał? Znów byłby kolejny awans Toruńka. Kto wie, może cały urząd prezydencki generał A. Sobecka, zdołałaby przenieść?

G
Gość

Co za bełkot? Przecież twój tow. gospodarz M. Zaleski może go zrobić vice prezydentem. Obaj tak samo dokuczyli i dokuczają BYDGOSZCZANOM jako "zapleczu ludnościowemu dla toruńka"..Tak samo chcą żerować na naszych podatkach,rolować nas z prestiżu bo wam miastu A ,wg nadprezydenta P. Całbeckiemu, rektora Tretyna, I. Michałek itd. się po prosu należy?

G
Gość

Nie martw się ...camerimage na pewno się rozwinie a nie będzie dusił się w Operze

h
ha,ha

ile wypiłeś,że tak bredzisz? Wracaj do toruńka, bo tam pewnie się zahaczy twój idol, dopóki ktoś nie zaproponuje mu więcej??

c
czytelnik

szarańcza troLLUJska na forum a może tylko jeden , tak szlocha ,bo nie ma chętnych na przechodni festiwalik?Bydgoszcz Gród Kazimierza Wielkiego ,Toruń grodzik krzyżaków Hermanów, którym nawet wstyd pomnika postawić?Tow. gospodarz M. Zaleski ,z którym po cichu układał się jego koleś żydowicz, powiedział o Bydgoszczanach ,że to "zaplecze ludnościowe dla Torunia" ,czy to były słowa miłości?

Z
Zastanawiam się

Kto dla ciebie jest wielkim aktorem czy re reżyserem?
Zapewne : Stuhr (maciek) i Łysak !
No tak Kenneth Branagh, Jeremy Irons, Charlize Theron, Ed Harris i David Lynch, Alan Parker, Volker Schlondorff, Alfonso Cuaron i dziesiątki podonie wspaniałych twórców są niegodni twego szacunku? Człowieku skąd ta żółć? Skąd ta nienawiść w tobie?

m
monitoring mediow

Zgłaszam twój wpis jako antysemicki

P
Poruszony

poruszył mnie list pana Żydowicza. Panie Bruski - powinien pan zrobić rachunek sumienia i przeprosić pana Żydowicza i dla Bydgoszczy podpisać z nim umowę na 4 lata za 30% wkłady w budżet i by byłby to bardzo dobry interes.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3