Sukces tucholskich hafciarek w Linii
Konkurs haftu kaszubskiego zyskał wśród etnografów i znawców tej sztuki wysoką rangę. Jest również promocją piękna i oryginalności wszystkich szkół haftu kaszubskiego. W jubileuszowym konkursie w Linii wzięła rekordowa liczba 215 hafciarzy.
Na konkurs wpłynęło 469 prac- obrusy, bieżniki, stroje, czepce i przedmioty użytkowe. Doświadczone jury w składzie: Elżbieta Ball - Szymroszczyk, Ewa Gilewska, Joanna Cichocka, Jadwiga Sommer i Edmund Szymikowski oceniało zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę elementów wzorów, oryginalność kompozycji oraz poziom technicznego wykonania. Nie od dziś wiadomo, że Tuchola haftem kaszubskim - szkoła tucholska i borowiacka - stoi. Toteż nie mogło być wielkim zaskoczeniem, że w twórczynie z Tucholi odniosły kolejny sukces. Wszystkim hafciarkom należą się wielkie gratulacje. To dzięki nim borowiacka marka w blasku złota, bursztynu i słodkiego smaku miodu.
A oto nagrodzeni w Linii - w kategorii osób dorosłych w gronie laureatów pierwszych miejsc znalazły się nasze twórczynie: Bogumiła Błażejewska, Hanna Kozłowska, Alojza Zaremba - Lipińska, Jolanta Parszuta, Marianna Weilandt i Łucja Chyła. Drugie miejsca zdobyły: Halina Sala i Maria Sala. Trzecie miejsca przypadły: Zofii Wakarecy, Barbarze Karneckiej, Krystynie Mięsikowskiej, Helenie Pawłowskiej, Barbarze Rożniak, Józefie Klinickiej i Barbarze Okonek. Wyróżnienia otrzymały: Barbara Jankowska, Mirosława Sikora, Anna Kopiszka, Alfreda Byszewska, Janina Dullek i Marzena Kołatka. Ponadto specjalne nagrody rzeczowe - wiecznych piór ufundowane przez kancelarię prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dostały panie, które wzięły udział w największej liczbie konkursów w Linii a były to: Bogumiła Błażejewska, Hanna Kozłowska, Barbara Okonek, Marianna Weilandt i Alojza Zaremba - Lipińska.
Czytaj e-wydanie »