Marszałek podkreśla, że z troską przygląda się m.in. sytuacji szpitala w Grudziądzu. "Trudno przecenić znaczenie szpitala w Grudziądzu dla zdrowia i życia mieszkańców województwa kujawsko - pomorskiego" - czytamy w odpowiedzi na interpelację. Jednak w obecnej formie organizacyjnej - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej - samorząd województwa nie ma możliwości wsparcia samej placówki.
CZEGO DOTYCZYŁA INTERPELACJA? CZYTAJ TUTAJ: Kilku radnych sejmiku wojewódzkiego zjednoczyło siły w walce o szpital w Grudziądzu
Piotr Całbecki zaznacza w piśmie, że po przekształceniu grudziądzkiej lecznicy w spółkę, jego służby dokonają analizy stanu faktycznego, w tym analizy finansowo - ekonomicznej. Sporządzone dokumenty zostaną przedstawione radnym sejmiku, którzy będą mogli podejmować stosowne decyzje.
Czytamy także: "Nadmieniam, że w myśl ustawy o samorządzie województwa, do wyłącznej właściwości sejmiku województwa należy tworzenie spółek prawa handlowego lub spółdzielni i przystępowania do nich oraz określania zasad wnoszenia wkładów, a także obejmowania, zbywania i nabywania udziałów i akcji [...].
Pod interpelacją podpisało się 4 radnych sejmiku z Koalicji Obywatelskiej i 3 z PiS-u.
Prezydent Grudziądza: - "To sygnał, że obrany kierunek jest dobry"
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza komentuje na Facebook-u:" Pojawiają się pierwsze korzystne efekty „Planu Glamowskiego”. W odpowiedzi na interpelację Radnych Sejmiku Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki deklaruje, że po przekształceniu grudziądzkiego szpitala przeanalizuje prawne aspekty finansowania lecznicy z wojewódzkiego budżetu. Do tej pory nieustannie słyszeliśmy, że możliwości udzielenia takiego wsparcia Marszałek nie ma. Zbyt wcześnie na euforię, ale to wyraźny sygnał, że obrany kierunek jest dobry".
Władze Grudziądza, jak i inicjator interpelacji Michał Czepek mają nadzieję, że po przekształceniu szpitala w spółkę, a następnie jego częściowym oddłużeniu, marszałek stanie się współudziałowcem lecznicy albo ją przejmie.
