KE i IKZE to przede wszystkim rozwiązania elastyczne i uniwersalne. Pieniądze w ich ramach może odkładać zarówno pracujący i zarabiający 16-latek, jak i emeryt. Teoretycznie w ramach jednej rodziny mogą to być wszystkie pokolenia: rzeczony 16-latek, jego rodzice, ale również dziadkowie.
Emerytura to kwestia międzypokoleniowa
Co ważne, każda z tych osób może oszczędzać i pomnażać swój emerytalny kapitał na tych samych, preferencyjnych warunkach.
Emerytura to kwestia międzypokoleniowa, im wcześniej o niej pomyślimy tym więcej szans na zebranie odpowiednich środków na jesień życia, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji rozwiązań emerytalnych, korzyści i sens ekonomiczny z oszczędzania są w każdym wieku. Zatem nawet jeśli ktoś późno się zdecydował, to i tak może skorzystać – on na emeryturze lub jego rodzina, dziedzicząc środki bez konieczności odprowadzania podatku od spadków i darowizn – wyjaśnia Mateusz Szyłko z Esaliens TFI.
Oszczędzanie i pomnażanie kapitału w ramach rozwiązań z trzeciego filara emerytalnego przebiega na preferencyjnych warunkach. Zarówno IKE, jak i IKZE pozwalają uniknąć 19% podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki). Dodatkowo IKZE pozwala odpisywać wpłatę od podstawy opodatkowania dochodu. Oszczędności zgromadzone w ramach IKE i IKZE mogą być też przekazane wybranym osobom albo dziedziczone. Nie wymaga to odprowadzania podatku od spadków i darowizn.
Trzeba mieć ukończone 65 lat
By skorzystać w pełni z wszystkich dobrodziejstw rozwiązań trzeciofilarowych, trzeba mieć ukończone 65 lat w przypadku IKZE lub 60 lat w przypadku IKE, a także dokonywać wpłat na prowadzone konto przez pięć dowolnych lat kalendarzowych. Oszczędzający w ramach IKE mają tutaj do wyboru alternatywną ścieżkę – zachowają przywileje również wtedy, gdy ponad 50% środków wpłacili na konto emerytalne na pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.
Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2018. Życie na emeryturze ZUS i KRUS. Ile na miesiąc? [raport]
EMERYTURY DLA MATEK (x-news/vivi24):
