MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz kredyt hipoteczny? Złotówkowy lub walutowy. Przez koronawirusa bank może Tobie zawiesić raty

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Paweł Laceta/Polska Press
Prawdopodobnie dziś poznamy szczegóły dotyczące zawieszania spłaty kredytów. To oferta dla osób, które w związku z epidemią koronawirusa utracą płynność i nie będą miały na raty.

Andrzej Duda zaproponował zawieszenie rat na co najmniej kilka miesięcy. Formalności nie mają być trudne, czyli bez zbędnych zaświadczeń i innych dokumentów, a wszystko uda się załatwić zdalnie.

Złotówkowe i walutowe

Mowa tutaj o kredytach hipotecznych mieszkaniowych w złotówkach, jak również przeliczanych na waluty obce.

Koronawirus. Te sklepy i punkty usługowe będą otwarte, a te zamknięte przez najbliższe 10, a może nawet 20 i 30 dni [lista]

"Chodzi o to, aby każdy, kto ma problem ze spłatą kredytu, mógł zwrócić się do banku i przez pewien czas nie płacić" - mówił prezydent.

"Przyznawanie wakacji kredytowych dla klientów objętych problemami związanymi z koronawirusem odbywać się będzie w uproszczonej formule. Zawieszenie do trzech miesięcy banki mogą obecnie wdrożyć we własnym zakresie, ale odroczenie spłaty rat na dłużej wymaga zmian regulacyjnych i z takim wnioskiem zwrócimy się do Komitetu Stabilności Finansowej i Komisji Nadzoru Finansowego" - zapowiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Prawie 63 miliardy złotych - na taką kwotę Polacy zaciągnęli kredyty na zakup mieszkań tylko w 2019 roku - wynika z raportu Amron - Sarfin.

To największy wynik w historii. Więcej kredytów udzielono tylko w czasie boomu w latach 2007-2008.

Ubiegłoroczny boom podkręciły zaś drożejące mieszkania. Przeciętny kredytobiorca wydawał na ratę 36 proc. swojego miesięcznego dochodu.

Polecamy także: Polecamy także: Takie ulgi otrzymają firmy, które poniosą straty przez koronawirusa [lista]

Statystycznie, zarobki Polaków są coraz wyższe, ale wraz ze wzrostem płac przybywa nam także długów.

Firmy mają postoje...

Jak wynika z danych biur informacji gospodarczej, blisko 2,8 mln Polaków ma problemy z terminową spłatą zaległości. Najwięcej kłopotów sprawiają raty za kredyt gotówkowy, mieszkaniowe oraz podstawowe rachunki w tym media, gaz itp.
Problemów finansowych może być więcej w związku z epidemią koronawirusa. Wiele firm nie pracuje, ma postoje, więc nie zarabia pieniędzy. Miejsca pracy może być zagrożonych.

Polecamy także: Te sklepy rezygnują z braku chorobowego, jako warunku wypłacenia premii pracownikowi, a te nie [lista]

Rząd chce zaproponować nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc zatrudnienia. Planowane jest skrócenie - z sześciu do trzech miesięcy - okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Przy czym kryzys oznacza spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15 proc. W przypadku przestoju, pracownikom takiego przedsiębiorcy, przysługiwałoby świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne oraz wynagrodzenie finansowane z pieniędzy firmy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska