Operacji transplantacji macicy podejmie się międzynarodowy zespół lekarzy, któremu przewodzi Mats Braennstroem ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska w Goeteborgu. Do zabiegu zakwalifikowano 10 par kobiet, głównie matki i ich córki. Pierwszą z nich będzie prawdopodobnie 46-letnia Eva Ottosson i jej córka Sara (lat 26).
Sara Ottosson nie może mieć dzieci, bo urodziła się bez macicy. Jeśli transplantacja się powiedzie, kobieta zamierza poddać się zabiegowi in vitro, w którym ma być wykorzystana sperma jej partnera. Gdy dojdzie do zapłodnienia, zarodek zostanie wszczepiony do macicy pozyskanej od jej matki. Poród przewidywany jest przy użyciu cesarskiego cięcia. Pod dwóch, trzech latach przeszczepiona macica może zostać usunięta.
Pierwszy przeszczep macicy w 2002 r. przeprowadzili specjaliści z Arabii Saudyjskiej, którzy u 26-letniej pacjentki wykorzystali macicę 46-letniej kobiety. Niestety, po trzech miesiącach narząd trzeba było usunąć z powodu jego martwicy, wywołanej zatorowością zakrzepową. To najczęstsze oprócz krwotoku powikłanie po takiej operacji.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Czytaj e-wydanie »