Meatless Monday, czyli bezmięsne poniedziałki to pilotażowy program, który zostanie wprowadzony w szkołach publicznych w Nowym Jorku. Od września 2019 roku mięso zniknie z jadłospisów szkolnych stołówek w każdy poniedziałek.

Meatless Monday - bezmięsne poniedziałki w szkołach

W roku szkolnym 2019-2020 wszystkie szkoły publiczne w Nowym Jorku będą miały tzw. "bezmięsne poniedziałki" (Meatless Monday). Oznacza to, że w poniedziałki w menu szkolnych stołówek królować będą potrawy wegetariańskie.

- Ograniczenie spożycia mięsa poprawi zdrowie nowojorczyków i zmniejszy emisję gazów cieplarnianych - cytuje słowa burmistrza Nowego Jorku Bill de Blasio CNN. - Meatless Monday, czyli bezmięsny poniedziałek obowiązywać będzie we wszystkich szkołach publicznych, aby nasz lunch i nasza planeta były zielone dla przyszłych pokoleń.

Jak podaje CNN, burmistrz zaznaczył jednocześnie, że pomimo bezmięsnych poniedziałków rodzice mogą nadal dawać swoim dzieciom do szkoły drugie śniadania zawierające mięso, jeśli im się spodoba.

Meatless Mondays - o co w tym chodzi?

Pilotażowy program Meatless Monday (bezmięsne poniedziałki) ma zadbać nie tylko o zdrowie, ale także o klimat. Nowe wegetariańskie menu ma kształtować w uczniach postawę proekologiczną.

W 2018 roku pomysł bezmięsnych poniedziałków sprawdzono w 15 szkołach na Brooklynie. Efekt programu Meatless Monday został oceniony pozytywnie i dlatego już od września, w roku szkolnym 2019/2020 bezmięsne poniedziałki obowiązywać będą we wszystkich publicznych szkołach w Nowym Jorku. Dotyczyć to będzie około 1800 placówek, w których uczy się około 1,1 mln uczniów.


Szef MSZ: Polskie mięso słynie w UE ze swojej jakości i to się nie zmieniło

Meatless Monday, bezmięsne poniedziałki to międzynarodowa kampania zachęcająca ludzi do ograniczenia spożycia mięsa, zadbania o zdrowie swojej i planety. Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa współczesne, zmechanizowane hodowle masowe zwierząt są odpowiedzialne za emisję większej ilości gazów cieplarnianych niż cały transport lądowy, lotniczy i morski razem wzięte.

Meatless Monday, czyli kampanie na rzecz bezmięsnego dnia w szkołach prowadzone są także m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii.

Czy bezmięsne poniedziałki powinny pojawić się także w Polsce? Zapraszamy do komentowania.