Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medycy pogotowia mają otrzymać uprawnienia koronera. Krzysztof Wiśniewski, ratownik z Bydgoszczy: To duża odpowiedzialność

OPRAC.: mc
Do nowych uprawnień, ale i obowiązków ratowników medycznych dojdzie od 22 czerwca stwierdzanie zgonu. Tylko jednak wtedy, kiedy śmierć nastąpiła w czasie prowadzonej akcji ratowniczej
Do nowych uprawnień, ale i obowiązków ratowników medycznych dojdzie od 22 czerwca stwierdzanie zgonu. Tylko jednak wtedy, kiedy śmierć nastąpiła w czasie prowadzonej akcji ratowniczej Grzegorz Olkowski/Zdjęcie ilustracyjne
Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 22 czerwca, medycy z zespołów pogotowia uzyskają nowe uprawnienia. Będą mieli prawo stwierdzić zgon. Ma to być odpowiedź na problem braku koronerów, z którym borykano się od dawna. Ratownicy medyczni mają jednak wiele wątpliwości.

- Od wielu lat system ratownictwa medycznego w Polsce domagał się i ciągle domaga utworzenia instytucji lekarza koronera - mówi Krzysztof Wiśniewski, ratownik-pielęgniarz i kierownik Działu Organizacji Usług Medycznych i Szkoleń w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

- Niestety tych lekarzy ciągle jest zbyt mało, ale zdarzają się miejsca, gdzie starostwa powołały lekarzy kornerów. Jednak powinno być to utworzone globalnie i systemowo w całej Polsce…bez wyjątku.

Odpowiedzią na te braki mają być przepisy, które wejdą w życie 22 czerwca tego roku. Paramedycy mają uzyskać nowe uprawnienia, m.in. będą stwierdzali zgon pacjenta. Zgodnie jednak z pismem ministra zdrowia z 5 czerwca 2023 roku, co do zasady ratownik medyczny obowiązany jest do stwierdzenia zgonu, który nastąpił tylko w trakcie akcji medycznej.

Kiedy nastąpił zgon

Jeśli śmierć miała miejsce przed rozpoczęciem akcji, czyli przed przyjazdem pogotowia ratunkowego, stwierdzenie zgonu i jego przyczyna - jak podkreśla Krzysztof Wiśniewski - musi nastąpić "w drodze oględzin dokonywanych przez lekarza leczącego, a w razie jego braku przez innego lekarz np. POZ lub lekarza powołanego przez właściwego starostę".

Takie rozwiązanie ma niwelować wykorzystywanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do dysponowania do zgonów. Ratownicy oceniają to, jako dobry sygnał. Nie ukrywają jednak, że realizacja nowych przepisów to też wyzwanie.

- Stwierdzenie zgonu postawiło przed kierownikami ZRM nowe i nieznane dotąd zadanie - mówi Krzysztof Wiśniewski. - Nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy tej czynności. Spocznie na nas duża odpowiedzialność.

Jest ona związana z koniecznością dokonania oględzin zwłok, wstępnego stwierdzenia, czy zgon mógł mieć przyczyny kryminalne, ustalenie wstępnej przyczyny śmierci. Szczególnie niepokój u ratowników pogotowia budzi ostatni z wymienionych elementów, bo ustalenie przyczyny zgonu będzie się odbywało bez odpowiednich „narzędzi i wiedzy z zakresu medycyn sądowej"). To, jak podkreślają ratownicy, wymaga cyklu obowiązkowych szkoleń dla paramedyków i pielęgniarek.

Pogotowie przede wszystkim musi ratować

- Mamy też nadzieję, że dokumentacja związana ze stwierdzaniem zgonu w zespole ratownictwa medycznego będzie uproszczona i nie będzie zabierała zbyt wiele cennego czasu na jej wypełnienie. Bo ratownictwo medyczne to czas - mówi Wiśniewski.

- To prawda, że obawiamy się trochę, ze system Państwowego Ratownictwa Medycznego może być wykorzystywany jako zapełnienie luki braku koronerów i nieoszacowanej liczby lekarzy POZ. Tego byśmy nie chcieli i tak być nie może. Musimy myśleć o tym, aby zespoły nie były blokowane do czynności stwierdzania zgonów w czasie kiedy ktoś oczekuje na pomoc. Wydaje się że pismo MZ o którym wspominałem wcześniej klaruje tą sytuację i tak nie będzie - kończy ratownik.

Pierwsze szkolenia

Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy WBIZK przeprowadził już pierwsze szkolenia ze stwierdzania zgonów dla ratowników medycznych i pielęgniarek z województwa kujawsko-pomorskiego. Prelegentami byli lekarz, który od wielu lat stwierdza zgony oraz prokurator. Mamy jednak jeszcze wiele pytań w tym temacie. Wymagane są dalsze szkolenia i kursy. Być może we współpracy z medycyną sądową.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska