Medycyna pracy w dobie koronawirusa: Jak przeprowadzić badania wstępne lub kontrolne?
Zatrudniasz się w nowej firmie i musisz wykonać badania wstępne, a umówienie się do lekarza medycyny pracy w obecnej sytuacji graniczy z cudem? Na szczęście kłopot można rozwiązać w dość prosty sposób. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, badanie wstępne lub kontrolne może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie inny lekarz, niż ten zajmujący się medycyną pracy.
Sporym ułatwieniem jest także możliwość przeprowadzenia badania medycyny pracy zdalnie. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy.
Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności - podaje resort zdrowia.
Zawieszenie obowiązku przeprowadzania badań okresowych
Dodatkowo, jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zawieszony jest obecnie obowiązek przeprowadzania badań okresowych. – W sytuacji gdy badania lekarskie zostały wykonane przed datą 7 marca 2020 r. i kończą swoją ważność po tym dniu (np. 24 marca br.) ważność wszystkich badań profilaktycznych (tj. wstępnych, kontrolnych i okresowych) podlega przedłużeniu na okres nie dłuższy niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (lub stanu epidemii) należy wykonać te badania w ciągu 60 dni od dnia jego odwołania. – informuje resort.
Co ze szkoleniami BHP w czasie epidemii koronawirusa?
Kolejnym zagadnieniem ważnym dla pracowników i pracodawców jest to, jak przeprowadzać szkolenie BHP w obecnej sytuacji.
W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Wyjątek stanowią jednak pracownicy zatrudniani:
- na stanowisku robotniczym,
- na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,
- pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
TOP 10 "wirusoodpornych" kierunków studiów: jak pandemia kor...
