Megaweekend na majówkę, czyli rozpoczęcie sezonu...

  Megaweekend na majówkę, czyli rozpoczęcie sezonu turystycznego

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Megaweekend na majówkę, czyli rozpoczęcie sezonu turystycznego

  ©Marek Weckwerth

  Od najbliższej soboty do niedzieli 6 maja w regionie odbędzie się ponad 100 turystycznych wydarzeń: rajdów, spacerów z przewodnikami, biegów, zwiedzania muzeów i parków krajobrazowych, imprez kulinarnych i tanecznych.
  Megaweekend na majówkę, czyli rozpoczęcie sezonu turystycznego

  ©Marek Weckwerth

  Tak zainaugurowany zostanie tegoroczny sezon turystyczny na Kujawach i Pomorzu.

  - To propozycje dla każdego – dla ceniących naturę, miłośników historii, melomanów, koneserów sztuki, prawdziwych smakoszy czy amatorów aktywnego wypoczynku. Zapraszamy dzieci, dorosłych i całe rodziny – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

  W programie turystycznego MEGAweekendu (bo tak został nazwany) znalazły się festyny w Wenecji, Toruniu, Bydgoszczy, Świeciu czy Biskupinie, imprezy sportowe we Włocławku, Żninie, Koronowie i Grudziądzu, spacery wśród zabytków Chełmna.
  W Żninie odbędzie się Jarmark Floriański, w Polednie Jarmark Natura, zaś w Tleniu ożyje Zielony Targ. Grudziądz i Golub-Dobrzyń zapraszają na spektakle teatralne, a Brodnica, Lubostroń i Sępólno Krajeńskie na koncerty.

  Ten kto preferuje naturę, może skorzystać z programów przygotowanych przez parki krajobrazowe. Będą zatem obserwacje przyrodnicze, spacery i warsztaty terenowe.

  Nie zabraknie wydarzeń patriotycznych związanych z obchodami Święta Flagi Państwowej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  Jak region długi i szeroki

  W Bydgoszczy odbędzie się 15 imprez. Już jutro (od godz. 14) na Wyspie Młyńskiej odbędzie się festyn kulinarno-muzyczny „ Kucharze dzieciom”. 1 maja (od godz. 11) 1 maja w 33 zabytkach techniki w 10 europejskich krajach tysiące tancerzy zaprezentują ten sam układ taneczny. Możemy do nich dołączyć w bydgoskim Exploseum, zatem w industrialnej scenerii.

  W najbliższą sobotę (od godz. 14 do 18) Rynek Staromiejski w Toruniu zamieni się w taneczny parkiet, a to za sprawą Święta Tańca organizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną. Będą pokazy, podczas których miłośnik niemal każdego gatunku tańca znajdzie coś dla siebie.

  Jak czytamy na stronie toruńskiego magistratu, Święto Tańca pełne będzie egzotycznych akcentów, a to za sprawą występu takich grup, jak Zooni i Kamini Oriental Dance, wykonujących taniec orientalny, czy Beledi Belly Dance, która zaprezentuje taniec brzucha. W taneczną podróż do Irlandii zabierze widzów Zespół Tańca Irlandzkiego Avalon. W programie także warsztaty zumby.

  Od 1 do 3 maja można się wybrać na toruński zamek krzyżacki. Odbędą się turniej rycerski, pokazy walk i turnieje średniowieczne, warsztaty tańca dawnego.

  Aeroklub Włocławski i klub motocyklowy ATH Moto Club wspólnie zainaugurują 1 maja sezon lotniczy i motocyklowy. Impreza rozpocznie się o godz. 13 na lotnisku w Kruszynie. Otwarcie sezonu połączone zostanie z paradą motocykli ulicami Włocławka. O godz. 15 na lotnisku rozpocznie się festyn. W programie są pokazy ratownictwa medycznego i skoków spadochronowych, konkursy, atrakcje dla dzieci. Będzie się także można przelecieć samolotem.

  W środku długiego majowego weekendu, 3 maja, odbędzie się koncert na włocławskich bulwarach nad Wisłą. Rozpocznie się o godz. 17.30. Wystąpią Mrozu i grupa Popovacula.

  3 maja w godz. 11-15 bramy dla zwiedzających tradycyjnie otworzy grudziądzka Cytadela i zaprosi na piknik militarny. Zaprzyjaźnione garnizony wystawią elementy uzbrojenia i wyposażenia, w tym broni zabytkowej. Klub Strzelecki Combat ze Złotowa przygotuje strzelnicę. W samo południe zwiedzającym Cytadelę przygrywać będzie Grudziądzka Orkiestra Dęta.

  Sporo się będzie działo w najbliższych w powiecie inowrocławskim. W sobotę w Solankach zaśpiewa Małgorzata Ostrowska (początek o godz. 17). Zespół MIG, gwiazda disco-polo, dwukrotnie zawita na Kujawy: 1 maja da koncert na Rynku w Gniewkowie (godz. 18.30), a 3 maja w kruszwickim amfiteatrze (godz. 20.30).

  Sporo będzie się działo w najważniejszych miejscach na turystycznej mapie Pałuk. Warto się wybrać zarówno do Biskupina (Archeologiczna wiosna w muzeum), jak i Wenecji (nocne zwiedzanie, kursy parowozem), Żnina (wystawa dzieł Salvadora Dalego) czy do Lubostronia. 1 maja rozpoczną się Dni Żnina. W ich ramach o godz. 20.30 na Rynku rozpocznie się koncert Kultu. Nazajutrz o tej samej godzinie i miejscu zaśpiewa Maryla Rodowicz.

  Bezpłatne zwiedzanie w ramach „Spacerków po Chełmnie” to jedna z atrakcji „MegaWeekendu”. 29 kwietnia będzie okazja, by zajrzeć do osady rycerskiej, kościoła podominikańskiego i do fary. 1 maja zwiedzający poznają układ urbanistyczny Chełmna. Z kolei 6 maja będzie okazja zajrzeć do zespołu klasztornego i poznać jego dzieje.

  Więcej informacji

  Inaugurację sezonu przygotowały urząd marszałkowski, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz lokalne samorządy i organizacje pozarządowe z całego regionu. Informacje o wszystkich wydarzeniach dostępne są w serwisie internetowym www.inauguracja.kujawsko-pomorskie.travel.

  Współpraca: JM, KP, DN, IW, PA

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]