- Co roku przedstawiamy radzie projekt uchwały o dofinansowaniu form doskonalenia zawodowego nauczycieli, bo jest to wymóg jaki stawia przed nami Karta Nauczyciela - informowała podczas sesji Magdalena Kaiser, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Inowrocławiu.
W br. miasto na realizację uchwały zabezpieczyło w swym budżecie 300 tys. złotych. W tym, 162 tys. złotych, to środki na pokrycie kosztów podróży służbowych na zajęcia podnoszące kwalifikacje, 130 tys. złotych - na opłaty pobierane za różne formy doskonalenia zawodowego, 2 tys. złotych - na pokrycie koszów druku i dystrybucji materiałów szkoleniowych oraz 6 tys. złotych - na pokrycie koszów wynagrodzenia osób prowadzących zajęcia z zakresu doskonalenia zawodowego.
W uchwale zapisano też, że maksymalna kwota dofinansowania nie może przekraczać 50 proc. kosztów ponoszonych przez nauczyciela.
W dyskusji głos zabrał radny Grzegorz Olszewski z PiS. Proponował, by we wspomnianym wyżej zapisie wprowadzić 60-proc. pokrycie kosztów dokształcania w przypadku nauczycieli kontraktowych, dla których wszelkie szkolenia, studia i inne formy dokształcania są bardzo dużym obciążeniem finansowym.
Odpowiadając radnemu, naczelnik wydziału oświaty zwróciła uwagę, że zabezpieczona przez miasto kwota na dofinansowanie dokształcania nauczycieli i tak jest już poważna. Przypomniała, że w żadnej innej grupie zawodowej pracownicy poszerzający swe wykształcenie na takie wsparcie liczyć nie mogą. Wszystko finansują z własnej kieszeni.
Z kolei Tomasz Marcnkowski, przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że przepis mówiący o wysokości dofinansowania mówi ogólnie o nauczycielach, bez dzielenia ich na grupy. Gdyby rada dokonała takiego podziału, połamałaby obowiązujące prawo.
Projekt uchwały o dofinansowaniu form doskonalenia zawodowego nauczycieli pozytywnie oceniły trzy komisje związkowe działające w placówkach oświatowych podległych miastu. Pozytywne opnie wydały też dwie komisje branżowe Rady Miejskiej - Komisja Oświaty i Kultury oraz Komisja Budżetu i Finansów.
Uchwała została przyjęta jednomyślnie. Za głosowało 21 radnych. Nikt się nie wstrzymał, ani nie był przeciw.
