Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Między nami

Wanda Ponikiewska, dr nauk medycznych, specjalista seksuolog i psychiatra

     Mam 21 lat. Chciałabym się dowiedzieć, czy niska waga może być przyczyną moich nieregularnych miesiączek. Dodam, że waga w ciągu roku zmienia się w przedziale 52 - 58 kg z powodu koniecznej, określonej aktywności fizycznej. Czy współżycie może zaburzać miesiączkowanie? Przez ostatnich 6 miesięcy przyjmowałam tabletki Diane-35. Czy będzie to miało wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w czasie późniejszej ciąży? W jaki sposób przygotować się do zajścia w ciążę? Jakie należy wykonać badania? Ile powinnam ważyć i w jaki sposób uchronić się przed częstym psuciem się zębów w czasie ciąży? Czy jest to tylko efekt niedostatecznego poziomu wapnia w organizmie?
     Badania wykazały, że mam macicę dwurożną. Lekarz wykonujący badanie wskazał, że mogę mieć problemy z donoszeniem dziecka. Ginekolog nie miał zastrzeżeń. Chciał tylko dowiedzieć się, czy jajniki wpływają na moje miesiączkowanie. Kto ma rację? Czy ma jakieś znaczenie fakt, że ciocia zmarła na raka macicy? Czy ten kształt macicy odziedziczyłam i czy moja córka też go odziedziczy? Czy jest on efektem nadmiernego wysiłku od najmłodszych lat?
     Kilka lat temu zwróciłam ginekologowi uwagę, że moje piersi są nierówne (zawsze istniała dysproporcja). Ich wymiary mają się jak 3:4. Lekarz powiedział, że to normalne i jeszcze jest czas na unormowanie, ale dysproporcja pozostała. Jest to nie tylko psychiczny kompleks. Utrudnia także wejście w kontakty seksualne z mężczyzną. Trudno przyznać się do tego, a pozwalanie mężczyźnie na dotykanie raczej tej większej piersi zaczyna być przez niego zauważane
- CZYTELNICZKA.

     Dysproporcja między wagą a wzrostem nie ma zasadniczego znaczenia w procesie zapłodnienia kobiety, może mieć pewien wpływ na przebieg ciąży i poród. W przytoczonym przypadku nie widzę takich zależności. Gwałtowne chudnięcie lub przyrost wagi wpływają niekorzystnie na organizm kobiety. Na razie organizm powinien sobie z tym radzić, chociaż "ta konieczna, określona aktywność fizyczna", którą Pani wdrożyła w swoją codzienność, już zaowocowała zaburzeniem miesiączkowania. Nie łączyłabym tego zaburzenia ze współżyciem seksualnym. Natomiast każde nieregularne miesiączkowanie należy szczegółowo przeanalizować, wykonać szereg badań m.in. cytohormonalnych i innych. Na te i inne pytania odpowie lekarz specjalista ginekolog i endokrynolog. Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych należy przerwać, jeżeli planuje się ciążę (mam na myśli tabletki antykoncepcyjne) na okres ok. 3 miesięcy przed zapłodnieniem.
     Dwurożna macica jest wadą rozwojową i stanowi pewne utrudnienie w zapłodnieniu i donoszeniu ciąży. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, nie zaszkodzi jeszcze jedna wizyta u innego lekarza ginekologa, czy też nie zachodzi wskazanie do zabiegu korekcyjnego macicy. Przed ciążą jak i w jej czasie, i po porodzie kobieta powinna się prawidłowo odżywiać, żadnych rewolucji wagowych, spokojny tryb życia, bez ekstremalnych wysiłków i ćwiczeń i w ogóle życie bez nadmiernych stresów.
     Wiele można by tutaj jeszcze wymienić i dodać, ale trzeba pamiętać, że nawet stosując się do wszelkich reguł, zawsze można być tym "statystycznym" i mieć życiowego pecha. Każdy przypadek jest inny i różne czynniki, nie zawsze możliwe do przewidzenia, determinują nasz sukces lub coś odwrotnego.
     Istnieją tabele, według których określa się optymalne proporcje między wagą a wzrostem danego osobnika. Można je odszukać w encyklopediach, w gabinetach lekarskich (jedna z nich głosi, że jeżeli osobnik ma przykładowo 168 cm wzrostu, to jego waga nie powinna przekraczać 68 kg - u osobników męskich, zaś kobieta powinna odjąć od tej sumy 4 - 6 kg). Z niezacytowanych danych wynika, że w okresach, kiedy waży Pani 58 kg, waga jest zbliżona do optymalnej. Ale rozpatruje się też i inne parametry, bowiem u jednych masa kostna przeważa nad tkankami miękkimi w wariantach wagowych.
     Nierówne piersi to problem niektórych kobiet. Wyjścia są dwa: albo się pogodzić z tym faktem, albo zabieg z zakresu chirurgii plastycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska