Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Między nami

Wanda Ponikiewska, dr nauk med., specjalista seksuolog i psychiatra

     Mam 19 lat, od 2 miesięcy mam chłopaka, którego kocham. Ona mi ostatnio zaproponował seks. Ja nie wiem, czy powinnam się na to zgodzić? Bardzo boję się tego pierwszego razu, może to się wyda śmieszne. Moje koleżanki już mają to za sobą i mówią, że to nie boli. Czy ja powinnam powiedzieć mojemu chłopakowi, że boję się tego pierwszego razu? A jak mnie wyśmieje? (...)
     Wiem, że przy pierwszym stosunku trzeba przerwać błonę dziewiczą. Czy to boli i jak długo trzeba czekać aż zagoi się rana? Jakie to uczucie, kiedy dochodzi do orgazmu? Słyszałam, że seks jest dobry na bóle miesiączkowe, czyli jak będę się regularnie kochać, to nie będę miała bolesnych miesiączek? Jak mój chłopak będzie chciał się kochać podczas miesiączki, czy mam się zgodzić? Czy trzeba się zabezpieczyć podczas miesiączki? Czy moja mama powinna o tym wiedzieć, że ja chcę podjąć współżycie, czy lepiej jej tego nie mówić? Dodam, że moje miesiączki są regularne co 31-32 dni - trwają 5 dni. Chciałabym jeszcze wiedzieć, kiedy są dni płodne, może mi pani dać jakiś przykład jak się to liczy, bo ja nie mam pojęcia. Mój chłopak zaproponował mi współżycie z prezerwatywą, ale czy ona mi da 100 proc. pewności, że nie zajdę w ciążę. Bo nie chcę być jeszcze mamą. Może powinnam kupić globulki dopochwowe. Niech mi pani pomoże. Proszę o szybką odpowiedź - WERONIKA.

     Nie jestem pewna, czy ten pierwszy chłopak, z którym sympatyzujesz od 2 miesięcy jest tym właściwym, z którym należałoby wiązać swoją przyszłość i właśnie jemu zaufać. Każdy powinien sam o tym zdecydować, kiedy, z kim i w jakim czasie. Znowu trudno czekać w nieskończoność. Każdy może się mylić w sprawach życiowych. Jak mówi przysłowie staropolskie pierwsze śliwki robaczywki, co niekoniecznie dotyczyć musi spraw intymnych. Ale kobieta musi się podwójnie zastanowić, zanim podejmie tak ważny krok w swoim życiu, gdyż z chwilą rozpoczęcia współżycia seksualnego staje się kobietą na wskroś dojrzałą i odpowiedzialną. Jak doświadczenie uczy, mężczyźni kiedy osiągną swoje, nie zawsze stają na wysokości zadania i bywa, że post factum chwalą się przed kolegami swoimi sukcesami lub nawet porzucają dziewczynę. Sprawą najważniejszą jest, aby partner był odpowiedzialny za swoje czyny oraz za to, co robi czyli, żeby był człowiekiem w pełni zasługującym na zaufanie. Kobiety często instynktownie wyczuwają, kiedy mogą zaufać i kiedy może być ten pierwszy raz. Dlatego godząc się na seks oboje partnerzy powinni do tego dorosnąć, tzn. powinni nie tylko liczyć się z przeróżnymi konsekwencjami, ale w razie zaistnienia takowych umieć wziąć na siebie cały ciężar odpowiedzialność, i np. w przypadku nieplanowanej ciąży. Nie wolno nikogo nakłaniać do rozpoczęcia życia seksualnego, jeżeli nie jest w 100 proc. pewien, że dla niego nadszedł ten czas. Trzeba pamiętać, że 100 proc. środek antykoncepcyjny nie istnieje. Setki kobiet, które zaufały mężczyznom "motylom" wychowuje dzieci samotnie bez wsparcia mężczyzny i rodziny. Często taki pierwszy raz łamie im karierę do końca życia. Mężczyzna zostaje ojcem w momencie, kiedy uzna dziecko za swoje, a wielu się potem wypiera ojcostwa twierdząc, że dziewczyna nie była dziewicą, że był ktoś przed nim wcześniej, że on jej nie kocha, że skorzystał z pierwszej nadarzającej się okazji itp. itd.
     Co do pierwszych przeżyć, to przeważająca liczba kobiet jest rozczarowana po pierwszym razie. Mężczyźni młodzi, niedoświadczeni bardzo szybko uzyskują swoją satysfakcję seksualną i odprężenie psychiczne i fizyczne, czyli rozładowanie swojego napięcia seksualnego nie troszcząc się o przeżycia seksualne swojej partnerki. Stąd rozczarowanie, wspomnienie bólu związanego z defloracją, krwawienie, chociaż nie u wszystkich kobiet jest ten sam scenariusz, (wiele zależy od budowy narządu rodnego, rozciągliwości tkanek, przygotowania do współżycia seksualnego przez partnera itp.). Nie są to wszystkie czynniki, które determinują seks. Mężczyźni bez większego wysiłku rozładowują swoje napięcia seksualne, kobiety zaś muszą się nauczyć i w tym celu odpowiednio koncentrować. Uprawianie seksu nie zapobiega bólom miesiączkowym, gdyż ich podłoże bywa różne. Resztę dowiesz się podczas wizyty u lekarza seksuologa lub ginekologa.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska