Spis treści
Szkolenie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku
W lipcu 2024 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku rozpoczęło się kolejne szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej spokrewnionej.
W poniżej galerii przypominamy, jak wyglądały uroczystości z okazji Dnia Rodzicielstwa zastępczego we Włocławku w 2024 roku:
„Zajęcia prowadzą trenerzy – pracownicy Sekcji Wsparcia Rodziny i Rodzinnej Pieczy Zastępczej w siedzibie MOPR przy ul. Ogniowej 8/10. Szkolenie potrwa do 23 sierpnia” – informuje Urząd Miasta Włocławek.
Tyle rodzin zastępczych działa w województwie kujawsko-pomorskim
Obecnie w Kujawsko-Pomorskiem, w różnych formach pieczy zastępczej wychowuje się ponad 3 tysiące dzieci. Na terenie naszego regionu działa ponad 2,2 tys. rodzin zastępczych. Są także placówki wychowawcze. To jednak wciąż za mało, dlatego cały czas poszukiwani są kandydaci na rodziny zastępcze.
- Obecnie obserwujemy kryzys w formie opieki spowodowanej małą ilością nowych rodzin zastępczych. To powoduje, że decyzje sądu nierzadko są nierealizowane. Na dzisiaj w województwie kujawsko-pomorskim, w różnych formach pieczy zastępczej, umiejscowione jest ponad 3 000 dzieci w ponad 2 200 rodzinach zastępczych i 92 placówkach wychowawczych. Poszukujemy nowych rodzin, które zdecydowałyby się na czasowe przysposobienie dzieci, ale niestety brakuje chętnych. W wielu powiatach tych rodzin zastępczych nie ma w ogóle – mówił Piotr Hemmerling, wojewoda kujawsko-pomorski, podczas zorganizowanej na początku lipca 2024 roku konferencji „Wyzwania Kujawsko-Pomorskiej Pieczy Zastępczej”.
MOPR we Włocławku wciąż poszukuje rodzin zastępczych
Rodziny zastępcze potrzebne są także we Włocławku. W ubiegłym roku (dane z czerwca 2023 roku) w mieście funkcjonowało 95 rodzin zastępczych (w tym 60 rodzin zastępczych spokrewnionych, 32 rodziny zastępcze niezawodowe i 3 rodziny zawodowe), w których łącznie wychowało się 125 dzieci. Dla porównania, we wrześniu 2021 roku, było 106 rodzin zastępczych, które wychowywały łącznie 140 dzieci (72 rodziny spokrewnione z dziećmi, 31 niezawodowych, niespokrewnionych oraz 3 rodziny zastępcze zawodowe).
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przypomina, że prowadzi stały nabór kandydatów na rodziny zastępcze.
„Przyszli rodzice zastępczy mogą liczyć na wsparcie w całym procesie kwalifikacyjnym, w tym pomoc w zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, bezpłatne badania psychologiczne oraz szkolenia” – poinformował włocławski ratusz w lipcu 2024 roku.
Osoby zainteresowane tematyką pieczy zastępczej mogą uzyskać informacje w godzinach pracy MOPR we Włocławku: osobiście w pokojach nr: 214, 215, 216, 221 lub telefonicznie pod nr 54 423 23 00 (wew. 352, 353, 354, 355).

Kto może stworzyć rodzinę zastępczą?
Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą utworzyć małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, po ukończeniu szkolenia dla kandydatów na rodzinę zastępczą oraz po spełnieniu określonych warunków:
Dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
Nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo,
Nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielka nie jest im ograniczona ani zawieszona,
Wypełniają obowiązek alimentacyjny,
Nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych,
Posiadają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz opinię psychologiczną potwierdzającą predyspozycje i motywacje kandydatów,
Zapewniają dzieciom odpowiednie warunki bytowe, mieszkaniowe oraz możliwość właściwego rozwoju i zaspokojenia potrzeb,
Ukończą szkolenie dla kandydatów na rodzinę zastępczą.