Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miesiąc dla zdrowia. Jedz zdrowo i nie tyj!

Rozmawiała Kamila Mróz
Wagę łatwo zrzucić, ale trudniej utrzymać
Wagę łatwo zrzucić, ale trudniej utrzymać Jarosław Pruss
Rozmowa z Beatą Szałkowską, trenerem kontroli wagi.

- Co i jak jeść, aby nie tyć?
- Są trzy główne zasady. Posiłki w ciągu dnia należy rozłożyć na trzy główne i dwie przekąski. Nie wolno zapominać o piciu wody od dwóch do trzech litrów. Poza tym nie jemy później niż trzy-cztery godziny przed snem, aby treści pokarmowe rzeczywiście opuściły żołądek i zostały przetrawione.
Oczywiście ten ostatni posiłek powinien być lekki, ale też zawierać białko i błonnik. Nie propagujemy jedzenia tylko pewnych typów produktowych. Organizm potrzebuje zarówno węglowodany, tłuszcze, jak i dobrego białka. Oczywiście w odpowiednich proporcjach, a to jest chyba najtrudniejsze. Przejadamy się węglowodanami i kaloriami,

- No właśnie, powiedziała pani, żeby nie jeść tylko określonego typu produktów. A w kolorowych gazetach mnóstwo jest diet, które proponują tylko takie odżywianie. Czy one są bezpieczne? Jaka to jest bezpieczna dieta?
- Ja wolę mówić o zmianie nawyków żywieniowych, a nie o diecie. Bo dieta kojarzy się przede wszystkim z czymś czasowym, a rozwiązanie długotrwałe daje wyłączenie zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli jest pilna potrzeba zrzucenia kilku kilogramów, np. przed ślubem, to przez jakiś czas można się skupić na jedzeniu większej ilości białka. Zrzucić jest łatwo, problem w tym, aby utrzymać wagę. Na dietach niedoborowych, a takie są te tylko nastawione na warzywa czy na białko, prędzej czy później pojawi się mikrogłód. Zaczynamy więc sobie folgować.

- I mamy słynny efekt jo-jo.
- Ważne jest z czego chudniemy. Jeśli z mięśni, które przyspieszają nasz metabolizm, a to je tracimy zamiast tłuszczu, efekt jo-jo może być natychmiastowy.

- Ile potrzeba czasu na zmianę, utrwalanych przez lata, nawyków żywieniowych?
- Wraz z mężem prowadzę kursy żywieniowe, które trwają trzy miesiące - raz w tygodniu przez godzinę. Każde spotkanie jest poświęcone innemu tematowi i tak naprawdę te trzy miesiące, to jest szansa na wdrożenie nowych nawyków żywieniowych. Aczkolwiek wiele zależy od predyspozycji danej osoby. Dlatego chudnięcie pod okiem trenera jest motywujące i dyscyplinujące. Dużo osób z tego korzysta, bo ma wsparcie.

- Jakie najczęściej popełniamy błędy żywieniowe?
- Niektórzy myślą, że tylko dieta daje rezultat. Zapominają o dbaniu o siebie i aktywności fizycznej. Te trzy rzeczy powinny być zawsze połączone. Odchudzający się zbyt mocno skupiają się też na kaloriach.

- Na ich liczeniu?
- 300 kalorii może mieć ciasto, a może również potrawa z kaszy i warzyw. Pytanie, co wybrać. Przejadamy się węglowodanami i fastfoodami. Wiele osób nawet sobie nie zdaje sprawy z tego, jak to jest kaloryczne jedzenie. Na jeden posiłek potrafią zjeść własne zapotrzebowanie dzienne.

- Ile można zrzucić w miesiącu?
- Trzy, cztery kilogramy to dobry rezultat. Ale ważna jest też waga wyjściowa, bo osoba, która waży 120 kilo ma zupełnie inny ubytek wagi niż ważąca 80.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska