Chociaż mobbing istniał już od momentu powstania środowiska pracy, to szczególnie nagłośniły go środki masowego przekazu. Powołano także wiele organizacji, stowarzyszeń i fundacji, które zajmują się badaniem zjawiska lub pomocą dla ofiar, których to dotyczy.
Ciche ofiary
Klasyczny przejaw mobbingu: w jednym z hipermarketów na Śląsku część pracowników chciała założyć związek zawodowy. Zebrali 16 podpisów grupy inicjatywnej i już miano go zarejestrować, gdy nagle każdego z inicjatorów zaczęto wzywać do dyrekcji. Szef rozmawiał z nimi w ten sposób: - Możemy jeszcze dzisiaj przeprowadzić reorganizację, zlikwidować pewne stanowiska, wtedy nawet pracownicy z umowami na stałe mogą stracić pracę.
Niestety, zjawisko nasila się ze względu na wysokie bezrobocie; pracodawca może dyktować warunki i traktować pracowników jako "mięso armatnie". Przy coraz silniejszej konkurencji wiele firm dąży do ograniczenia kosztów pracy do minimum. Ich celem jest płacić mało, ograniczać wszelkie zabezpieczenia socjalne i wymagać jak najwięcej.
Walka o sukces w państwach o dobrej sytuacji ekonomicznej i utrzymanie się na rynkach pracy - np. mobbing polski - doprowadza do tego, że pracownicy znoszą takie sytuacje. Nie znają swych praw, więc nie dochodzą ich, a o dramatycznych przeżyciach wiedzą tylko najbliżsi... Mowa przecież o czymś więcej niż zwykłym konflikcie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem czy wśród samego personelu. Chodzi o złe traktowanie, które zaprzecza godności człowieka.
Nieefektywna depresja
Pracownik osiąga stan, w którym nie jest zdolny do wykonywania obowiązków służbowych. Depresja lub naruszenie stabilności emocjonalnej sprawiają, że nawet bardzo ceniony członek załogi nie potrafi odnaleźć się w firmie. Dlatego takie sytuacje nie powinny być ukrywane. W dobrze zarządzanej organizacji, kierownictwo zna wartość swych podwładnych. Nie wycofuje się więc w przypadku powstania konfliktu. Nagromadzenie problemów może bowiem doprowadzić do niezdrowej sytuacji i zakończyć się tragedią.
Mogłoby się wydawać, że ofiarami mobbingu padają osoby słabe i niezaradne - nie jest to jednak prawdą. Nie ma jakiegoś typu osobowości człowieka prześladowanego. Czynnikiem wpływającym na rozwój tego zjawiska jest bardziej sytuacja w firmie niż osobowość prześladowanego. Mobbing istnieje we wszystkich organizacjach, w których pewne osoby koncentrują w swoich rękach nadmierną władzę. Nie musi mieć ona charakteru formalnego - może być nieformalna. I w takich przypadkach jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ nie ograniczają jej żadne przepisy.
