Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mięso w sklepie musi mieć oznaczony kraj pochodzenia. Schabowy znad Wisły czy Renu?

Agata Wodzień
Ekspedientka sklepu mięsnego z bydgoskiego Śródmieścia zdziwiła się, gdy powiedzieliśmy jej o nowym przepisie
Ekspedientka sklepu mięsnego z bydgoskiego Śródmieścia zdziwiła się, gdy powiedzieliśmy jej o nowym przepisie AGW
Od teraz sprzedawca ma obowiązek informować klienta, skąd pochodzi wieprzowina, baranina, jagnięcina, koźlęcina i mięso drobiowe.

Od 1 kwietnia na mięsie musi znajdować się kraj pochodzenia i uboju zwierzęcia. Wszedł w życie unijny przepis. - Ten unijny przepis to Rozporządzenie Wykonawcze Komisji UE z 13 grudnia 2013 r. Ustanawia zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wskazania kraju pochodzenia lub miejsca pochodzenia świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, z owiec, kóz i drobiu - wyjaśnia źródło nowych zasad Luiza Chmielewska, naczelnik Wydziału Prawno-Organizacyjnego i Ochrony Konsumentów Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

Przeczytaj też: Maciory podrożały, trzymają się ceny tuczników. Notowania rynku [1.04.2015]

- Przepis ten, jak również inne regulacje dotyczące oznakowania artykułów rolno-spożywczych mają umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów związanych ze spożywaną żywnością. Konsument ma prawo wiedzieć co kupuje - tłumaczy Luiza Chmielewska.
Obowiązek jest, zatem będą i kary. Jakich mogą spodziewać się sprzedawcy, gdy podczas kontroli nie spełnią wymogu informowania o kraju pochodzenia mięsa? - Przedsiębiorcy mogą spodziewać się kar finansowych za nieprawidłowe albo niepełne oznakowanie żywności w miejscu jej sprzedaży. Minimalna kwota kary to 500 zł - uprzedza przedstawicielka Inspekcji Handlowej.

Kontrole będą prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy również po zgłoszeniach klientów. - Prosimy konsumentów o informowanie o zauważonych nieprawidłowościach. Chętnie wykorzystujemy takie informacje do planowania i prowadzenia kontroli - zapowiada Chmielewska.

Przeczytaj też: Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych 2015 w Poznaniu coraz bliżej

Co powoduje, że sporo w naszych sklepach mięsa spoza kraju? - Jesteśmy w stanie pokryć ok. 70% zapotrzebowania polskiego rynku - szacuje Paweł Wienconek z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Pozostała część pochodzi głównie z Danii, Holandii, Niemiec. - Tam wieprzowina jest tańsza. U nas produkcja jest droższa, stara struktura, duże rozdrobnienie - wymienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska