Obszar rewitalizacji na terenie gminy Bobrowniki obejmuje centrum tej miejscowości i wieś Rachcin.
Podjęcie uchwały przez radnych o rewitalizacji poprzedzono debatami obywatelskimi, które były we wszystkich sołectwach już jesienią ubiegłego roku. Wzięło w nich udział 360 mieszkańców z całej gminy. Przy tej samej liczbie zainteresowanych był kolejny wiosenny cykl dziewięciu paneli dla: kół kobiet, sportowców, stowarzyszeń, mieszkańców wsi z obszaru zdegradowanego oraz przedsiębiorców.
- We wspólnych spotkaniach z mieszkańcami wyznaczyliśmy cel rewitalizacji - mówi Karol Kostrzewski, główny koordynator projektów w Urzędzie Gminy Bobrowniki. - Jest to przekształcenie przestrzeni zdegradowanej na wskazane cele aktywizacji społecznej.
Na co przede konkretnie wskazywali mieszkańcy? Na połączenie istniejących odcinków dróg asfaltowych w jednolite szlaki, powstanie w Boborownikach o ogólnodostępnej świetlicy oraz budowę sieci kanalizacyjnej w Bobrownikach. Wskazywano także (alternatywnie) na konieczność zagospodarowania ruin gotyckiego zamku punktem widokowym i skromnym odpowiednikiem amfiteatru.
- Zgodnie z zasadami przyjętymi przez urząd marszałkowski, mogliśmy potraktować jako obszar zdegradowany tylko dwie miejscowości: centrum Bobrownik i wieś Rachcin - podkreśla koordynator z urzędu gminy.
Tak w Bobrownikach, jak i w Rachcinie, oprócz kumulacji bezrobocia, przestępczości i starzenia się społeczeństwa jest przestrzeń zdegradowana. Tę przestrzeń tworzą: ruiny zamku (Bobrowni-ki) i nieukończona sala sportowa (Rachcin).
31 marca zorganizowano z udziałem 100 osób konferencję, podczas której gotowy projekt programu przekazano przewodniczącemu rady gminy. Rada, podczas najbliższej sesji, debatować będzie nad jego przyjęciem. Potem będzie można starać się o wpis do wykazu programów w urzędzie marszałkowskim, co jest warunkiem startu w konkursach.
Nietypowe zdarzenia z regionu. Niektóre Was zaskoczą [zdjęcia]
INFO Z POLSKI 13.04.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.