Punkty przyjęć gdzie mieszkańcy mogli spotykać się głównie z dzielnicowymi mieszczą się na dwóch największych osiedlach w Grudziądzu:
- na osiedlu Lotnisko przy ul. Ikara
- na osiedlu Rządz przy ul. Gąsiorowskiego
Jak sami policjanci przyznają są oni do dyspozycji w tych miejscach niemal codziennie. To właśnie tutaj wielu mieszkańców woli przyjść załatwić sprawę niż udać się na komendę przy ul. Chełmińskiej gdzie albo trzeba odczekać czasami w długiej kolejce, albo być przyjętym przez policjanta spoza swojej dzielnicy, któremu problemy są mniej znane.
Radni Kowarowski i Miedzianowski: "Nie wyobrażamy sobie, aby posterunków nie było"
Sprawą też zainteresowali się radni Sojuszu Obywatelski Grudziądz, Łukasz Kowarowski i Grzegorz Miedzianowski. Dodajmy, radni z okręgu obejmującego osiedle Lotnisko. - Martwimy się o to, ponieważ osiedla na których znajdują się te posterunki liczą ponad 10 tysięcy mieszkańców i nie wyobrażamy sobie, aby tych punktów nie było - apeluje Łukasz Kowarowski. - Dodam, że grudziądzka komenda policji obejmująca swoim zasięgiem również powiat, ma posterunki w Łasinie który liczy 8 tysięcy mieszkańców, Grucie gdzie jest ponad 6 tys. mieszkańców, a obecnie budowany jest w Radzyniu Chełmińskim gdzie mieszka 5,5 tysiąca mieszkańców.

- Te dwa osiedla to małe miasteczka. Osoby, które przyszły do mnie na dyżur wprost pytały "co będzie dalej"? Dotąd sprawy czy to porządkowe, związane z kradzieżami, zakłócaniem spokoju załatwiały w tych punktach - dodaje radny Grzegorz Miedzianowski.
OPEC: Miejsca gdzie policjanci przyjmują mieszkańców to komory ciepłownicze
Umowa najmu została wypowiedziana na te dwa punkty przez OPEC z początkiem roku 2024. Okres wypowiedzenia obejmuje trzy miesiące. Zatem, na chwilę obecną do końca marca policjanci mają czas by ewentualnie poszukać innych lokalizacji na tych osiedlach. Z pewnością przy współudziale władz miasta.
- Umowa została wypowiedziana ponieważ budynki w których znajdują się komisariaty są komorami ciepłowniczymi, a to nie są miejsca na tego typu działalność - wyjaśnia Marek Jopp, specjalista do spraw marketingu i promocji OPEC-u. I dodaje: - Okres wypowiedzenia biegnie, ale podkreślę że trwają rozmowy aby mieszkańcy osiedla Lotnisko i Rządz nie zostali pozbawieni policyjnych punktów przyjęć.
Dodajmy. Posterunki o których mowa zostały uruchomione w obecnych lokalizacjach na Lotnisku i Rządzu w latach 90.-tych. Dotąd nikt z władz OPEC-u nie kwestionował zasadności wynajmu tych pomieszczeń policji. Co zatem się teraz się stało? - Dokonaliśmy przeglądu i zapadła taka decyzja - krótko odpowiada Marek Jopp z OPEC-u.
W policji na razie trwają "ustalenia". Prezydent z kolei zapewnia, że będzie poszukiwana nowa lokalizacja dla komisariatów
Sprawa stała się "gorąca". Komendant policji miał rozmawiać w poniedziałek, 22 stycznia z władzami OPEC-u o zaistniałej sytuacji. Na razie asp. Łukasz Kowalczyk, oficer prasowy poprosił aby czekać na oficjalny komunikat gdyż trwają jeszcze "ustalenia". Po otrzymaniu stanowiska policji, niezwłocznie je opublikujemy. We wtorek, 23 stycznia otrzymaliśmy informację od asp. Kowalczyka, że ze względów bezpieczeństwa należy rozważyć zmianę lokalizacji punktów przyjęć interesantów. - Rozwiązanie umowy ma nastąpić najpóźniej do 1 maja - przekazuje asp. Kowalczyk. - Do tego czasu każda ze stron zadeklarowała chęć współpracy i jak najszybszego rozwiązania problemu.
Do sytuacji odniósł się także Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza który jednoznacznie stwierdził, że nie ma planów likwidacji komisariatów. - Jesteśmy po rozmowach z komendantem policji i prezesem OPEC-u i problem jest rozwiązany - zapewnia Maciej Glamowski. - Będziemy poszukiwali innej lokalizacji. Wypowiedzenie umowy jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Ciągłość funkcjonowania tych punktów na obu osiedlach będzie zachowana.
Mieszkańcy Grudziądza i radni dopytują: - Policyjne punkty p...
