MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Włocławka korzystają z tej aplikacji już prawie rok [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Mieszkańcy Włocławka mogą korzystać z aplikacji od 15 czerwca 2021 roku
Mieszkańcy Włocławka mogą korzystać z aplikacji od 15 czerwca 2021 roku pixaba.com/zdjęcie ilustracyjne
Od połowy czerwca 2021 roku włocławianie mogą korzystać z aplikacji, która umożliwia między innymi udział w konsultacjach społecznych i zgłaszanie interwencji jedynie za pomocą telefonu komórkowego. Przypominamy, w jaki sposób działa aplikacja.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Obecnie z aplikacji Trsnsparentne JST korzysta trzydzieści samorządów w całym kraju, w tym trzy miasta z naszego regionu: Grudziądz, Wąbrzeźno i Włocławek. Urząd Miasta Włocławek testuje funkcjonalność aplikacji TransparentneJST od 15 czerwca 2021 roku.

- Ponieważ jesteśmy w gronie kilku miast testujących funkcjonalności aplikacji, jako nowego produktu firmy Euro Innowacje Software sp. z o.o., to koszt wdrożenia aplikacji dla Włocławka to „symboliczna złotówka”- informował włocławski ratusz wiosną ubiegłego roku - gdy starowała aplikacja - zachęcając jednocześnie do zainstalowania jej.

Przypomnijmy, że zaledwie w ciągu trzech pierwszych tygodni funkcjonowania aplikacji, mieszkańcy zgłosili blisko 30 interwencji. Od tamtej pory stale ich przybywa - na początku stycznia 2022 roku zarejestrowano już ponad 160 zgłoszeń.

Aplikacja informuje o ważnych wydarzeniach we Włocławku

Aplikacja jest bezpłatna. Można pobrać ją ze sklepu GooglePlay i AppStore. Dzięki niej mieszkańcy mogą między innymi: brać udział w konsultacjach społecznych, zgłaszać sprawy wymagające interwencji, a także być na bieżąco z tym, co dzieje się w mieście. Z usług mogą korzystać osoby, które ukończyły 13. rok życia.

W module „ogłoszenia” dostępne są najważniejsze informacje z Włocławka dotyczące np. aktualnych wydarzeń sportowych, kulturalnych, remontów, zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej, zamknięciu ulic czy awariach. Informacje te wysyłane są też w formie powiadomień do użytkowników aplikacji (aplikacja umożliwia rezygnację z otrzymywania powiadomień i wybór informacji, które użytkownik chce otrzymywać w takiej formie).

Takie interwencje mogą zgłaszać włocławianie za pomocą aplikacji

Aplikacja umożliwia mieszkańcom również zgłaszanie interwencji (po zalogowaniu się w systemie). Służy do tego moduł „Zgłoszenia”. Koordynatorem tego modułu jest straż miejska. To do niej, w pierwszej kolejności trafiają, informacje o sytuacjach wymagających interwencji. Następnie rozdzielane są na poszczególne wydziały czy jednostki zgodnie z charakterystyką zgłoszenia. Aplikacja nie służy do obsługi zdarzeń, które wymagają natychmiastowej reakcji, np. zgłoszeń do wypadków drogowych. W takim przypadku należy skorzystać z telefonów alarmowych.

W aplikacji dostępna jest lista sekcji interwencji, które można zgłaszać. Wśród nich są: drogi/chodniki; przyroda, mała architektura, odpady, oświetlenie. Treść zgłoszenia musi odpowiadać wybranej kategorii.

- Użytkownicy w szczególności doceniają możliwość przesyłania zgłoszeń o problemach związanych z infrastrukturą drogową i oświetleniową, przyrodą i małą architekturą oraz odpadami. Zgłoszenia te są prezentowane w aplikacji w sposób graficzny, w postaci odpowiednich znaczników na mapie miasta - informuje Urząd Miasta Włocławek

Poszczególne typy zgłoszeń oznaczone są na mapie miasta za pomocą odpowiednich ikonek. Po kliknięciu w poszczególne zgłoszenie, można sprawdzić kiedy zostało zarejestrowane, zweryfikowane, a także czy (i kiedy) zostało już rozwiązane. Mieszkańcy oprócz opisu zgłaszanego problemu i miejsca wymagającego interwencji, do niektórych zgłoszeń dodają także zdjęcia, np. zalegających odpadów, powalonych drzew, dziur w jezdniach czy uszkodzeń małej architektury.

By zapewnić wysoką jakość prezentacji dostępnych w aplikacji informacji, wprowadzono mechanizm filtrowania wyświetlanych zgłoszeń w oparciu o ich statusy: zarejestrowane, zweryfikowane, w realizacji, rozwiązane.

- Ustawienia filtra uruchamia się przyciskiem z ikoną lejka, umieszczonym w prawym dolnym rogu mapy. Funkcjonalność filtrowania dostępna jest w aplikacji od wersji 2.7.0. Aktualizacje aplikacji do tej wersji są już dostępne dla telefonów z system Android i iOS - informuje włocławski ratusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska