Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Włocławka wyrazili obawy wobec budowy elektrociepłowni podczas rozprawy administracyjnej

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
archiwum
We Włocławku odbyła się otwarta rozprawa administracyjna w sprawie budowy elektrociepłowni opalanej biomasą przy ul. Papieżka. Mieszkańcy mieli okazję skonfrontować swoje obawy wobec tej inwestycji ze stanowiskiem inwestorów.

Listy intencyjny w sprawie budowy ekologicznej elektrociepłowni opalanej słomą o mocy około 50 MW na obszarze strefy przemysłowej we wschodniej części miasta został podpisany przez prezydenta Włocławka i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej 25 lipca 2019 roku.

Plany inwestorów, firmy TergoPower Polska przewidują budowę elektrociepłowni na terenach przemysłowych w rejonie na północ od alei Kazimierza Wielkiego oraz na południe od ulicy Papieżka. Paliwo będzie transportowane od strony alei Kazimierza Wielkiego nową drogą, która powstanie w tej strefie przemysłowej.

Włocławianie przedstawili jednak wątpliwości. „Mieszkańcy ulicy Papieżka wyrażają sprzeciw i zaniepokojenie planami wybudowania na tej ulicy elektrowni opalanej biomasą. Umieszczenie tego typu inwestycji w bezpośrednim pobliżu domów mieszkalnych negatywnie wpłynie na komfort osób mieszkających. Informacje jakie udało nam się uzyskać stawiają pod dużym znakiem zapytania sens remontu drogi, na który z takim utęsknieniem czekaliśmy”. - czytamy w petycji z sierpnia 2019 roku. Obawiają się, że budowa i późniejsze funkcjonowanie zakładu spowodują nie tylko zniszczenia powstającej drogi, ale też zagrożą bezpieczeństwu korzystających z niej osób. Nasili się bowiem ruch dużych ciężarówek dowożących biomasę do elektrociepłowni.

Podczas spotkania w urzędzie miasta autorzy raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko opisali wyniki dokonanych analiz oddziaływania elektrowni na powietrze, wody, klimat akustyczny, powierzchnię ziemi. Podczas rozmów zabrakło gorącego tematu transportu paliwa.

- Jeśli mówimy o 200 tirach przewożących słomę, to myślę, że nie odbywa się to bez wpływu na środowisko – zaznaczył Janusz Dębczyński, włocławski radny. - Te samochody będą produkować więcej spalin niż kominy elektrociepłowni. Kolejnym problemem będzie uciążliwy dla mieszkańców hałas emitowany przez pojazdy.

- Obserwuje z niepokojem jak jesteśmy otoczeni przemysłem – stwierdziła mieszkanka Włocławka. - Wokół naszego osiedla biegnie kolej, domy drżą. Teraz słyszę, że ma powstać kolejne wielkie przedsięwzięcie. Czy ktoś pomyśli o tym, by mieszkańcy żyli spokojnie i zdrowo? - pytała.

- Dostawy będą odbywać w godzinach 6-22 z wyłączeniem niedzieli i świąt drogami wyższej kategorii, przystosowanymi do tranzytu samochodów ciężarowych, omijając centrum miasta – poinformowali podczas rozprawy przedstawiciele TergoPower. - Ulica Papieżka będzie tymczasowo wykorzystywana na potrzeby realizacji inwestycji, do czasu kiedy nie powstaną drogi docelowe, łączące ul. Papieżka i Kazimierza Wielkiego, przechodzące przez strefę przemysłową.

Mieszkańcy pytali też m.in. o emisję CO2 czy plany inwestycyjne Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Do 23 września br. wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Włocławek, ul. 3-Maja 22 pok. 19 , a także zamieszczonym w BIP Raportem O Oddziaływaniu na Środowisko i składać uwagi i wnioski. Zostaną one rozpatrzone przez Prezydenta Miasta przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska