Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zabrali głos na temat ścieżek. Na podstawie ankiet w starostwie powstaje plan tras rowerowych w Chełmnie

Monika Smól
Cykliści wjeżdżają, po deptakach, do centrum miasta. Bezpieczniej byłoby, gdyby poruszali się ścieżkami rowerowymi.
Cykliści wjeżdżają, po deptakach, do centrum miasta. Bezpieczniej byłoby, gdyby poruszali się ścieżkami rowerowymi. Monika Smól
W starostwie zdecydowano się na konsultacje społeczne, aby stworzyć mapę ścieżek, które w przyszłości mogą kolejno być realizowane. Chodzi o to, by zrobić koncepcję, którą w ciągu najbliższych kilku lat będzie można wdrażać.

- Będziemy mieli wizualizację wszystkich tras w powiecie, sprawdzimy czy to układa się w logiczne ciągi - mówi Grzegorz Piątkowski, koordynator z Zespołu Zarządzania Projektami w Starostwie Powiatowym w Chełmnie. - Propozycje, które przedstawili mieszkańcy naniesiemy na wstępną mapę. Na początku lipca skończymy.

Obecnie trwa przeglądanie ankiet, których mieszkańcy dostarczyli około 300. 90 osób z miasta i wsi gmin powiatu wypełniło elektronicznie formularze, 150 - papierowe ankiety, około 25 przedstawiło swoje wizje rysując trasy na dostarczonych plakatach. Teraz zespół w starostwie sprawdza, na których ścieżkach mieszkańcom najbardziej zależy. Niektóre w ankietach się powtarzają. - Założenie jest takie, aby wybrać w pierwszym etapie te ścieżki, wzdłuż ruchliwych ciągów komunikacyjnych, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - dodaje Grzegorz Piątkowski. - Ważne jest także połączenie już istniejących fragmentów odcinków. Do takich priorytetowych tras należą między innymi: od Chełmna przez Płutowo, Gołoty w kierunku Unisławia. Dalej: Unisław, przez Stablewice, Bajerze w kierunku Papowa Biskupiego - przez Dubielno, Strucfoń aż do Lisewa. Z kolei w Lisewie - trasa od Stolna, do autostrady A1, przy drodze wojewódzkiej 548.

Liczą na dofinansowanie

Gdyby zliczyć wszystkie ścieżki wyszłyby setki kilometrów. - Policzyliśmy, że gdybyśmy chcieli zrobić tylko te podstawowe szlaki, to kosztowałoby to 14 milionów złotych - podkreśla koordynator. - Myślimy, że będą pieniądze z europejskich funduszy na budowę ścieżek, dlatego przygotowujemy mapę. Chcemy być dobrze przygotowani.

Nie wiadomo, czy budowa będzie realizowana jako zadania własne gmin ze starostwem przy dofinansowaniu ze środków unijnych, czy każda gmina sama będzie występowała o środki. W mieście wskazano jako najpilniejszy trakt od Jeziora Starogrodzkiego, Nad Groblą w kierunku Nowych Dóbr. Łączyłby się, biegnąc przez miasto, z trasą na Unisław. Dalej ścieżka jest, więc wówczas z Grudziądza do Bydgoszczy można by pojechać na dwóch kółkach.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska