Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania. Niektórzy próbują nas oszukać

ROZMAWIAŁA BARBARA SZMEJTER
Rozmowa z Katarzyną Figel-Stolcman naczelnikiem Wydziału Gospodarki Lokalowej we włocławskim ratuszu.

- W 2008 roku Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do dyspozycji miasta czternaście mieszkań, rok później - ani jednego. W tym tempie kolejka oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne, niewiele będzie się zmniejszać.
- Rzeczywiście, rok ubiegły nie był dla nas najlepszy, choć oddaliśmy sześćdziesiąt sześć mieszkań w nowym bloku na Zakręcie. Do tego trzeba doliczyć dziewiętnaście lokali dla rodzin z wykwaterowań pod inwestycje i z budynków zagrożonych katastrofą budowlaną, czy lokale z tak zwanego odzysku. Zawsze staramy się mieć do dyspozycji kilka mieszkań rezerwowych, dla rodzin dotkniętych zdarzeniami losowymi. A sprawa MTBS wciąż jest aktualna, tylko przeciąga się w czasie. Jeśli uda się uzyskać wsparcie z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, budowa kolejnych bloków wkrótce będzie kontynuowana.

- W kolejce czeka jednak ponad półtora tysiąca włocławskich rodzin, których nazwiska widnieją na listach przydziału. Niektórzy czekają już wiele lat
- Praktycznie się nie zdarza, aby ktoś czekający kilkanaście lat nie otrzymał żadnej propozycji mieszkania. Ci, którzy naprawdę potrzebują własnego kąta, biorą to, co możemy im w danym momencie zaoferować. Inni wybrzydzają, wolą poczekać niż zamieszkać tam, gdzie im się nie podoba. Nietrudno więc o wniosek, że nie jest im tak źle.

- Często odnosi pani wrażenie, że ktoś próbuje naciągnąć ratusz na darmowe mieszkanie?
- To się, niestety, zdarza. Niedawno miałam interesanta, który mówił, że jego rodzina nie ma gdzie się podziać. On mieszka u swoich rodziców, żona z dziećmi u swojej mamy. Sprawdziliśmy i okazało się, że teściowa tego pana za pięć procent wartości wykupiła swoje mieszkanie i przepisała je na jego żonę, a swoją córkę. Wciąż prowadzimy też akcję "podwójnych mieszkań", sprawdzając każdy sygnał. Gdy wychodzi na jaw, że najemca mieszka gdzie indziej, zaś przyznane mu mieszkanie komunalne podnajmuje, biorąc za to pieniądze, zrywamy z nim umowę. Dzięki temu odzyskaliśmy w roku ubiegłym kilka mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska