Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Bydgoszczy mają więcej niż 50 lat, a w Toruniu są "zaledwie" po czterdziestce

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W Bydgoszczy 38 procent mieszkań to kamienice, 30 proc. - wielka płyta i 32 proc. - budownictwo współczesne.
W Bydgoszczy 38 procent mieszkań to kamienice, 30 proc. - wielka płyta i 32 proc. - budownictwo współczesne. Michał Sierek
Bydgoszcz znalazła się w pierwszej trójce niechlubnego rankingu na najstarsze miasta w Polsce, zaraz za Katowicami i Łodzi. Przeciętne mieszkanie w tym mieście ma 51 lat.

Najstarsze mieszkania są w Katowicach, a najmłodsze w Rzeszowie - sugerują szacunki HREIT oparte o dane GUS. Powód jest prosty w Katowicach królują kamienice, a w Rzeszowie deweloperzy.

Najmłodsze mieszkania w Polsce mają 32 lata

Oczywiście, nie znaczy to, że drewniany budynek po 100 latach należy zburzyć. W praktyce bowiem trwałość budynków w dużej mierze zależy od tego, jak są użytkowane i jak się o nie dba. Dowodem na to są eksponaty w skansenach i staromiejskie kamienice w Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku.

- Dane GUS pozwalają oszacować, że najmłodsze mieszkania znajdziemy w Rzeszowie i Białymstoku. Przeciętne lokale posiadają tam odpowiednio 32 i 34 lata. Powód jest bardzo prosty. W miastach tych, głównie dzięki aktywności deweloperów, dominuje budownictwo współczesne - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Lokale zbudowane w latach 1989-2023 stanowią tam ponad połowę wszystkich istniejących nieruchomości. Udział wielkiej płyty nie przekracza 30 proc., a mieszkań w budynkach, które ze względu na wiek nazwać trzeba raczej kamienicami, jest na tle miast wojewódzkich najmniej. Stanowią one około 20 proc. zasobu.

Autorzy rankingu podzielili mieszkania ze względu na ich wiek na[b] trzy kategorie, czyli mieszkania:/b]

  • zbudowane przed 1971 r. można utożsamić z kamienicami,
  • między 1971 r. i 1988 r. - to głównie wielka płyta
  • i po 1989 roku, tzn. ogólnie rzecz ujmując - budownictwo współczesne.

W Bydgoszczy 38 procent budynków to kamienice

Na drugim biegunie znajdziemy Katowice, Łódź i naszą Bydgoszcz. W tych miastach przeciętne mieszkania są już po pięćdziesiątce. W Katowicach i mają po 57 lat, w Bydgoszczy - 51.

Nie ma zaskoczenia. W Łodzi i Katowicach mieszkania, zbudowane przed erą „wielkiej płyty” stanowią prawie co drugie lokum. Gdyby tego było mało, to wciąż dokonania deweloperów są w tych miastach relatywnie skromne - przynajmniej jeśli za tło weźmiemy całą resztę miast wojewódzkich. Zarówno bowiem w Łodzi, jak i w Katowicach współczesne mieszkania stanowią niewiele ponad 20 proc. istniejących tam lokali.

W Bydgoszczy również mamy bardzo dużo kamienic w Śródmieściu czy Starym Fordonie. Są również wiekowe osiedla, jak np. Błonie czy Leśnie.

Procentowo to w Bydgoszczy wygląda mniej więcej tak:

  • 38 procent stanowią kamienice,
  • 30 proc. - wielka płyta
  • i 32 proc. - budownictwo współczesne.

Dodajmy, że w rankingu uwzględniono jeszcze jendo miasto z Kujaw i Pomorza. Toruń znalazł się na 8. miejscu z mieszkaniami, które mają średnio po 44 lata, między Poznaniem (45 lat) i Wrocławiem (43 lata).

  • W Toruniu 27 proc. to kamienice,
  • 31 proc. - wielka płyta
  • i 42 proc. - nowe mieszkania.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska