W Złotnikach Kujawskich do niedawna były dwie szkoły: Gimnazjum im. Karola Urbańskiego i Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika. Reforma oświaty sprawiła, że gimnazja przeszły do historii. Mieszkańcy nie pozwolili jednak, by wraz z gimnazjum do historii przeszedł jego patron.
Podstawówka miała godnego patrona, więc teoretycznie żadnych zmian nie trzeba było przeprowadzać. - Zaczęły jednak do nas docierać sygnały do mieszkańców. Były jednoznaczne: Kopernikowi należy się szacunek, ale patronem szkoły powinien być Karol Urbański, człowiek stąd, miejscowy autorytet - opowiada wójt Witold Cybulski.
Z podobnymi sygnałami spotykała się również Wioletta Zielińska, dyrektor szkoły. - Ludzie nie chcieli, by ten patron odszedł w niepamięć. Jest to osoba fizycznie i mentalnie ciągle obecna w naszym środowisku - podkreśla. Rozpoczęto więc procedurę. "Na tak" była rada rodziców, rada sołecka i rady pedagogiczne. Uczniowie w plebiscycie zorganizowanym przez samorząd szkolny opowiedzieli się za Karolem Urbańskim. Mikołaj Kopernik zdecydowanie przegrał to głosowanie.
- Mikołaj Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, ale to Karol Urbański ruszył serca mieszkańców Złotnik Kujawskich - komentuje pani dyrektor. Stosowny wniosek trafił na sesję. Rada Gminy jednoznacznie go poparła. Stało się to w dniu, w którym swoją premierę miał film o Karolu Urbańskim. Dzieło to przez ponad rok tworzyli uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy gminy.
"Historia z syrenką w tle", czyli wielka złotnicka premiera ...
Szkoła Podstawowa w Złotnikach Kujawskich nosi więc imię Karola Urbańskiego. To złotnicki pediatra, który przez prawie 40 lat pracował w miejscowym ośrodku zdrowia. - To człowiek ceniony za poświęcenie się pacjentom, odpowiedzialność za wykonywaną pracę i kulturę osobistą. Jest godnym szacunku wzorem do naśladowania dla młodych. W 2001 Rada Gminy nadała mu tytuł "Zasłużony dla Gminy Złotniki Kujawskie" - przypomina nauczycielka Alina Puc.
Lech Wałęsa w Inowrocławiu o współpracy z SB