Miliony z budżetu województwa i miasta na rozbudowę Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Rozbudowa gmachów Filharmonii Pomorskiej oraz Opery Nova w Bydgoszczy - uchwały dotyczące finansowania tych inwestycji mają zostać przyjęte 26 kwietnia 2021 r. podczas sejmiku samorządu województwa kujawsko-pomorskiego kolaż: KKM Kozień Architekci Kraków via Filharmonia Pomorska/ Warsztat Architektury Pracownia Autorska Sopot via Opera Nova w Bydgoszczy
Samorząd województwa po połowie dzieli się z miastem Bydgoszcz kosztami rozbudowy Opery Nova i budowy podziemnego parkingu, przekazując na ten cel po 57 mln zł. Przetarg na budowę IV kręgu opery w lipcu br. Roboty budowlane ruszą w marcu 2022 r. Z budżetu województwa 14 mln zł ma być też przeznaczone na opracowanie dokumentacji rozbudowy i modernizacji gmachu Filharmonii Pomorskiej.

Zobacz wideo: Rowery cargo bezpłatnie wypożyczysz w Bydgoszczy

Marszałek Piotr Całbecki przedstawił plany inwestycyjne województwa, które nabrać mocy sprawczej mają na najbliższym posiedzeniu sejmiku (w poniedziałek, 26 kwietnia) i dotyczą m.in. rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej oraz Opery Nova w Bydgoszczy.

- Kończymy postępowanie konkursowe, przechodzimy do fazy zawarcia umowy na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącą rozbudowy i modernizacji gmachu Filharmonii Pomorskiej. Na ten cel z budżet województwa przeznaczamy 14 mln zł. Wykonaniem dokumentacji projektowej zajmie się krakowska pracownia Kozień Architekci, ta sama, która wiosną ubiegłego roku wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną. Prace nad dokumentacją potrwają co najmniej półtora roku i zakończą się uzyskaniem pozwolenia na budowę - poinformował na telekonferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki.

- Ten projekt to wieloletnie starania o to, aby filharmonia mogła funkcjonować w godnych warunkach z zachowaniem wszystkich jej walorów, w tym unikalnej akustyki głównej sali koncertowej - podkreśla marszałek.

- Czeka nas 19-miesięczny cykl prac. Myślę, że będzie to czas poszukiwania precyzyjnych i skutecznych metod realizacji tej budowy - dodaje wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Całkowita wartość remontu i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej szacowana jest na 210 mln zł. Marszałek zapytany o poszukiwanie źródeł finansowania tego przedsięwzięcia, wskazał, że będą czynione starania o środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), KPO i Regionalnego Programu Operacyjnego plus wkład własny.

Polecamy także

Przypomnijmy, że główna sala koncertowa filharmonii zostanie wyremontowana, pojawią się także profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz klimatyzacja estrady i widowni.

Istniejący gmach Filharmonii Pomorskiej powiększy się o nowy budynek, wybudowany tuż obok. Znajdzie się w nim m.in. mała sala koncertowa z widownią. Zaplanowany jest też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy, będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Przewiduje się również otwarcie ogólnodostępnej restauracji.

Zobacz wizualizacje Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova po rozbudowie

Marszałek województwa zapowiedział, że w lipcu 2021 roku ogłoszony będzie przetarg na wykonawcę rozbudowy tzw. czwartego kręgu Opery Nova. Rozpoczęcie procedury przetargowej ma umożliwić przekazanie środków na to przedsięwzięcie.

Samorząd województwa i Miasto Bydgoszcz dzielą się kosztami po połowie

- Jak już zapowiadaliśmy trzy lata temu, z prezydentem Bydgoszczy ustaliliśmy, że chcemy ten projekt wspólnie współfinansować - po połowie każda ze stron. Na posiedzeniu najbliższego sejmiku przeznaczamy nasz wkład na realizację tej inwestycji. Mam nadzieję, że wkrótce podobne działania zostaną podjęte przez miasto Bydgoszcz - mówi marszałek Całbecki.

- Miasto Bydgoszcz podtrzymuje wcześniejsze deklaracje. Prezydent polecił skarbnikowi miasta, żeby skontaktował się ze skarbnikiem województwa w celu ustalenia szczegółów po to, by uchwały miały jednolite brzmienia - potwierdza nam Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Miasto Bydgoszcz będzie też współfinansować budowę parkingu podziemnego przy operze

Dwa tygodnie temu samorząd województwa otrzymał także potwierdzenie od władz Bydgoszczy, że miasto wraz z budową czwartego kręgu opery będzie także współfinansować budowę wielopoziomowego parkingu podziemnego na 226 miejsc postojowych.

- Na razie jest ustne zobowiązanie, że ten parking służyć będzie nie tylko operze w czasie organizowanych przez nią wydarzeń, ale również na co dzień będzie mógł być wykorzystywany przez osoby przyjeżdżające do centrum Bydgoszczy. Mamy nadzieję, że w ten sposób parking ten nie tylko zarobi na siebie, ale może pomoże jeszcze operze w jej lepszym funkcjonowaniu - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

- Mamy za sobą okres, który nazwałbym przygotowawczym. Pierwsze porozumienie w sprawie rozbudowy Opery Nova zawarliśmy w czerwcu 2017 r. Dziś są dość niesprzyjające warunki dla realizacji inwestycji. Bardzo nam sprzyja decyzja Miasta Bydgoszcz, które będzie inwestowało i finansowało w połowie to przedsięwzięcie wraz z budową parkingu. Parking w połowie będzie należeć do miasta. Jeżeli tylko ziści się to w postaci dokumentów formalno-prawnych, będzie mógł zostać ogłoszony przetarg. Cykl budowy to 28 miesięcy. Jak wszystko dobrze pójdzie, ekipy wejdą na plac robót w marcu 2022 roku. Inwestycja ta będzie trwała do połowy roku 2024 - podsumowuje wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Oczywiście, samorząd województwa i miasta przy rozbudowie Opery Nova będzie starać się o dofinansowanie unijne. - Taka furtka jest wciąż otwarta - kwituje marszałek.

Całkowity koszt rozbudowy gmachu Opery Nova wyniesie 114 milionów złotych. Na czterech kondygnacjach czwartego kręgu (połączonego z budynkiem głównym na kilku poziomach), umieszczone zostaną m.in. sala kameralna z widownią na blisko 500 miejsc, sala kinowa na 205 osób, hol z szatniami dla widzów i przestrzeń wystawiennicza. Na dwupoziomowym podziemnym parkingu zaplanowano 226 miejsc postojowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie