MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Wieczorek, minister nauki we Włocławki. Mówił o akademii włocławskiej - wideo

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
Minister nauki Dariusz Wieczorek w czwartkowe przedpołudnie (16 maja 2024 roku) odwiedził Włocławek. Podczas briefingu zorganizowanego wśród bloków przy ul. Celulozowej mówił o kwestiach dotyczących funkcjonowania szkolnictwa w Polsce, funkcjonowania akademii włocławskiej oraz o tym jak zatrzymać młodych ludzi w miastach jak Włocławek. Zobaczcie zdjęcia i wideo z wydarzenia.

Dariusz Wieczorek, minister nauki przyjechał do Włocławka

W czwartek, 16 maja 2024 roku, wśród bloków drugiego etapu przy ul. Celulozowej zorganizowano briefing prasowy, podczas którego z dziennikarzami spotkali się Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka, Piotr Kowal, przewodniczący Rady Miasta Włocławek, dr Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku oraz Dariusz Wieczorek, minister nauki.

Podczas briefingu minister nauki mówił m.in. o przyszłości akademii włocławskiej

Podczas briefingu minister nauki mówił o kwestiach dotyczących funkcjonowania szkolnictwa w Polsce, o przyszłości akademii włocławskiej, o tym jak zatrzymać młodych ludzi w miastach takich jak Włocławek oraz o potrzebach związanych z kwestiami mieszkalnymi studentów.

Jest okazja, aby z panem rektorem podyskutować o kwestiach dotyczących funkcjonowania szkolnictwa w Polsce, funkcjonowania akademii włocławskiej. Chcę wyraźnie podkreślić, że w strategii ministerstwa bardzo istotną rolę odgrywają szkoły zawodowe. Bardzo nam zależy, żeby te szkoły się rozwijały i by była bliska współpraca akademii z przemysłem, żeby tworzone kierunki były kierunkami odpowiadającymi na potrzeby przedsiębiorców w całym regionie. To są rzeczy, na które zwracaliśmy uwagę. Pan rektor poinformował o planach inwestycyjnych i te działania też będziemy wspierali, gdyż zależy nam na tym, by podnosić przede wszystkim jakość kształcenia. Będąc we Włocławku, chcę jeszcze raz podkreślić, że również od początku tej kadencji sejmowej i od powstania rządu Koalicji 15 października zmieniamy strategię jako ministerstwo. Dzisiaj stawiamy na jakość nauki, a nie na ilość uczelni. (...) Pracujemy nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym, po to by uczelnie, które dobrze kształcą studentów, jak akademia włocławska, mogły jeszcze lepiej funkcjonować, a liczba studentów wzrastała. Chcemy również tak zmienić ustawę, aby mogły być dofinansowane kwestie związane z remontami i budową akademików. Namawiamy wszystkie uczelnie, wszystkich rektorów, aby zwrócili uwagę na kwestie związane z miejscami dla studentów w akademikach, ponieważ jeśli tego nie będzie to i studentów nie będzie. Zależy nam aby wyrównywać szanse, ponieważ nie wszystkich stać na wynajem mieszkań w czasie studiów - mówił Dariusz Wieczorek, minister nauki.

Trwa głosowanie...

Czy pojechałbyś na zjazd absolwentów swojej szkoły?

Głos Wielkopolski

Urząd Miasta planuje wesprzeć włocławskie uczelnie nie tylko finansowo

Prezydent Włocławka w trakcie konferencji mówił o pomysłach na wsparcie włocławskich uczelni i to nie tylko finansowo, o utworzeniu klubu studenckiego oraz kontynuacji „Weekendu Młodych”, a więc cyklu imprez dedykowanym młodym ludziom

- Jest kilka pomysłów. Najprostszy, taki, który był do 2014 roku realizowany przez nasze miasto to wsparcie finansowe. Są pewne ograniczenia, o których dziś rozmawialiśmy i które wynikają z ustawy, jeżeli chodzi o finansowanie ze środków budżetu państwa. Rozwój naszego miast upatrujemy w dużej części w sile uczelni, więc będziemy ją wspierać. Nie ukrywam, że mamy też projekty mieszkaniowe kierowane do studentów i potencjalnych studentów. (...) Oczywiście nie samą nauką student żyje. Będziemy więc wspierać utworzenie klubu studenckiego oraz kontynuować "Weekend Młodych" czyli cykl różnego rodzaju imprez skierowanych do ludzi młodych. Chcemy, aby młodzi mieszkańcy Włocławka, potencjalni mieszkańcy Włocławka, którzy przyjdą studiować na akademię włocławską, czuli się w naszym mieście komfortowo i by nasze miasto było dla nich przyjazne - mówił Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka.

Dariusz Wieczorek to polski polityk, samorządowiec, inżynier elektryk i działacz turystyczny, w latach 1998–2001 wiceprezydent Szczecina, poseł na Sejm IX i X kadencji, od 2021 wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, od 2023 minister nauki w trzecim rządzie Donalda Tuska.

Zobaczcie zdjęcia z konferencji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dariusz Wieczorek, minister nauki we Włocławki. Mówił o akademii włocławskiej - wideo - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska