Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podał się do dymisji [wideo]

mm (AIP)
Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podał się do dymisji.
Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podał się do dymisji. mm (AIP)
Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podał się w środę do dymisji. Premier Ewa Kopacz przyjęła jego dymisję.

Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę rządu, Małgorzatę Kidawę-Błońską, wynika, że w środę (29 kwietnia) doszło do spotkania Cezarego Grabarczyka z Ewą Kopacz. Podczas spotkania minister sprawiedliwości miał zapewnić panią premier, że nie czuje się winny, ale podaje się do dymisji dla dobra urzędu, jaki pełni. Ewa Kopacz dymisję ministra sprawiedliwości przyjęła.

Rzeczniczka rządu zapewniła, że Cezary Grabarczyk nadal pozostaje członkiem i wiceprezesem Platformy Obywatelskiej, gdyż żadne zarzuty do chwili obecnej nie zostały postawione.

Dymisja ministra ma związek z kontrowersjami wokół możliwych nieprawidłowości, do jakich miało dojść przy egzaminach i wydaniu ministrowi zezwolenia na broń. W 2012 r. Grabarczyk złożył wniosek o pozwolenie na broń, uzasadniając to obawą o bezpieczeństwo z racji pełnionych funkcji. Z ustaleń śledztwa wynika, że minister zdał egzamin teoretyczny, a z praktycznego "zwolnił" go oficer Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Zarzuty w tej sprawie usłyszało już trzech wysokich rangą funkcjonariuszy KWP w Łodzi.

Oświadczenie Cezarego Grabarczyka:

"W dniu dzisiejszym na ręce Prezesa Rady Ministrów - Pani Ewy Kopacz - złożyłem rezygnację z zajmowanego stanowiska Ministra Sprawiedliwości. Moja rezygnacja leży w interesie Państwa i wymiaru sprawiedliwości. Nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję Ministra Sprawiedliwości, w szczególności, gdy od 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Z uwagi na fakt, iż w toczącym się postępowaniu występuję w charakterze świadka - nie mogę komentować przedmiotowej sprawy. Zależy mi na jej szybkim wyjaśnieniu. Nigdy nie wpływałem na decyzje procesowe Prokuratorów prowadzących postępowanie. Pierwszy mój kontakt z Prokuraturą w niniejszej sprawie nastąpił podczas mojego przesłuchania w dniu 20 kwietnia 2015 r. Dziękuję współpracownikom, instytucjom i partnerom społecznym za współpracę. Liczę, że ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, która została skierowana do Sejmu, zostanie uchwalona przed końcem kadencji".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska