Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Zdrowia wydaje oświadczenie w sprawie recept refundowanych

Redakcja
sxc
Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie działań Ministra Zdrowia podejmowanych w celu zapewnienia pacjentom możliwości otrzymywania recept na leki, zgodnie z ich uprawnieniami

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podjął szereg działań mających na celu zapewnienie pacjentom możliwości otrzymywania recept na leki, zgodnie z ich uprawnieniami.
Jeszcze w grudniu 2011 r. minister podjął współpracę ze środowiskiem lekarzy - uczestniczył wówczas w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej (był też gościem Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Lekarzy w lutym br.).

Lekarze nie będą wypisywac recept na leki refundowane. Rzecznik praw pacjenta apeluje do medyków o zmianę decyzji

4 stycznia br., po spotkaniu z NRL i NRA, we wspólnym komunikacie minister zdrowia zapowiedział "podjęcie inicjatywy legislacyjnej w zakresie nowelizacji ustawy o refundacji, w tym w szczególności przepisów o karaniu lekarzy (art. 48 ust. 8) i aptek, definicji nieudokumentowanych względów medycznych oraz zapewnienia możliwości odwołania od decyzji kontroli".

Minister zadeklarował wówczas również dokonanie zmiany w przepisach rozporządzenia dotyczącego recept lekarskich, m.in. poprzez usunięcie konieczności wpisywania na recepcie poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem refundacji.
W dniu 8 lutego 2012 r., a więc zaledwie miesiąc po ustaleniach z 4 stycznia, weszła w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej. Znowelizowane zostało również - we wspólnie uzgodnionym kierunku - rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom, przekazany przez Fundusz do konsultacji w kwietniu bieżącego roku, wzbudził sprzeciw nie tylko w środowisku lekarskim - krytyczne uwagi do projektu zgłosiło również Ministerstwo Zdrowia.

Kolejny protest lekarzy. Znów ucierpią pacjenci

Minister zdrowia dwukrotnie zgłaszał uwagi do zarządzeń prezesa NFZ regulujących kwestie odpowiedzialności lekarzy za wadliwą lub bezprawną preskrypcję leków refundowanych - nie zostały one jednak uwzględnione. Przekazując w dniu 11 kwietnia 2012 r. uwagi do projektu zarządzenia prezesa NFZ minister informował, że projekt w kształcie przedstawionym do konsultacji wymaga doprecyzowania części postanowień umownych w nim zawartych.

Minister zdrowia zwrócił się również do prezesa NFZ o przeprowadzenie, przed publikacją ostatecznego brzmienia Zarządzenia, dodatkowych konsultacji z resortem dotyczących treści umów na wystawianie recept.
Pod koniec maja br. minister zdrowia złożył do premiera wniosek o odwołanie prezesa NFZ. Aktualnie zakończyła pracę komisja konkursowa. Trwa procedura powołania nowego szefa NFZ.

Podczas spotkania z delegacją NRL i NRA w dniu 20 czerwca br. minister Arłukowicz podtrzymał swoje uwagi do zarządzeń prezesa NFZ. Zdaniem ministra zdrowia, konieczna jest zmiana zapisów w treściach umów upoważniających lekarzy prywatnie praktykujących do wypisywania leków refundowanych w zakresie doprecyzowania zasad odpowiedzialności.

Minister Arłukowicz podkreślił także, że regulacje wprowadzane przez Fundusz dopuszczają zbyt szeroki margines uznaniowości w zakresie stwierdzania nieprawidłowości w przepisywaniu leków.

Podkreślenia wymaga fakt, że sytuacja związana z niepodpisywaniem przez lekarzy aneksów do umów z NFZ, w kwestii wystawiania recept na leki refundowane, dotyczy wyłącznie lekarzy prowadzących prywatne praktyki lekarskie i wyłącznie recept wystawianych przez tych lekarzy dla siebie i dla członków rodziny. Znaczna część lekarzy z tej grupy takie aneksy już podpisała, a procedura ta wciąż jeszcze nie została zakończona.
Zdecydowana większość recept na leki refundowane wypisywana jest przez lekarzy pracujących w szpitalach i przychodniach, czyli tych placówkach, które mają podpisane kontrakty z NFZ, a w związku z tym są oni zobowiązani do wystawiania pacjentom recept refundowanych.

Każdy pacjent, który korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w publicznych placówkach medycznych ma prawo domagać się otrzymania recepty z przysługującą zniżką, a lekarz ma obowiązek taką receptę wystawić.
W sytuacji, gdy lekarz udzielający świadczeń w przychodni lub szpitalu, mającym podpisany kontrakt z NFZ, odmówi wypisania recepty z przysługującym poziomem refundacji, pacjent powinien zwrócić się w tej sprawie do dyrektora placówki, a jeśli okaże się to nieskuteczne - do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska