Robert Schiller zasłużył się miastu swoją pracą. Jego dziełem jest m.in. Villa Anna, siedziba muzeum, sala sesyjna ratusza czy też "biały" kościół w Solcu. Efekty jego kunsztu budowlanego spotykamy w starej części Solca co krok. Stąd wystawa mu poświęcona, otwarta w muzeum kilka dni temu.
Na przybyszów czekają ciekawe pamiątki, także te rodzinne, udostępnione przez wnuków zasłużonego solecczanina: Jadwigę Szymaniak oraz Jerzego i Norberta Szatkowskich. Dostępny jest także ciekawy folder o życiu i działalności Roberta Schillera.
"W 1859 r. wielki pożar zniszczył w Solcu 12 domów mieszkalnych oraz ponad dwadzieścia zabudowań gospodarczych i produkcyjnych. Krótko po tych tragicznych wydarzeniach do Solca przybył z Waltersdorfu August Schiller i założył tu firmę budowlaną" Tak zaczyna się opowieść o rodzinnej firmie Schillerów, która m.in. w latach 1890-1891 zbudowała w Solcu ratusz.
Robert Schiller przejął firmę po ojcu. Budował w mieście okazałe domy mieszczan, ale też budynki użyteczności publicznej. Działał społecznie, był radnym. Po 1945 r., choć był Niemcem, nie opuścił Solca. Tu zmarł, spoczywa na miejscowym cmentarzu.
Czytaj e-wydanie »