Celem wymiany było spotkanie czterdziestu młodych, aktywnych osób w wieku 13-17 lat z Polski, Rumunii i Hiszpanii. Koordynatorem projektu była gmina Dąbrowa, partnerami gmina Strzelno, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie, Zespół Szkół w Dąbrowie, rumuński Klub Debat Nameless Club z Baicoi oraz Polsko-Hiszpańskie Stowarzyszenie Piast w Denii.
Jak mówią organizatorzy - projekt łączył w sobie elementy szkolenia, seminarium kontaktowego, ale przede wszystkim wymiany młodzieżowej.
Podczas spotkania uczestnicy nabywali i rozwijali umiejętności, takie jak skuteczna komunikacja, zarządzanie czasem, kompetencje międzykulturowe, krytyczne myślenie, umiejętność przemawiania, oraz zdobyli wiedzę na temat debaty w formacie Karla Poppera.
- Dzięki dopasowaniu programu do potrzeb uczestników oraz zastosowaniu zajęć integracyjnych uczestnicy stworzyli zgrany zespół. Oprócz zajęć tematycznych młodzież brała udział w dyskotekach, wieczorze wielu kultur, imprezie karaoke oraz w wyjazdach do Dąbrowy, Torunia i Inowrocławia - informuje urząd gminy w Dąbrowie.
Przypomnijmy, że w ramach projektu odbyła się parada ulicami Strzelna oraz międzynarodowy festyn. W jego organizację włączyło się wiele osób, dzięki którym można było posmakować specjałów tradycyjnej kuchni polskiej, hiszpańskiej i rumuńskiej, odwiedzić stoiska szkół, Kół Gospodyń Wiejskich, stoisko punktu Eurodesk Dąbrowa i stoiska rękodzieła, obejrzeć występy artystyczne oraz pokazy walk rycerskich. Za organizację festynu odpowiedzialna była Aldona Matuszak. Ważnym punktem programu była pokazowa debata międzynarodowa na temat „Młodzież powinna uczestniczyć w procesach decyzyjnych w swoich miejscowościach”. W debacie wzięło udział sześciu najlepszych mówców, wyłonionych podczas turnieju debat. Wymiana zakończyła się wręczeniem certyfikatów Youthpass przez koordynatorkę projektu Beatę Pererę oraz pełnym wzruszeń wieczorem pożegnalnym.