Katedra pedagogiki wraz z katedrą bezpieczeństwa Powszechnej Wyższej Szkoły Humanistycznej "Pomerania" zorganizowały ogólnopolską konferencję pn. "Bezpieczeństwo środowiska wychowawczego w badaniach i praktyce" w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach. Była ona podsumowaniem badań bezpieczeństwa społecznego młodzieży w aspekcie środowiska lokalnego.
W konferencji wzięło 16 prelegentów z 9 ośrodków akademickich. Honorowy patronat objął starosta chojnicki Stanisław Skaja. Gości powitał rektor PWSH "Pomerania" dr Janusz Gierszewski, a wykład wprowadzający pt. Bezpieczeństwo społeczne młodzieży w małym środowisku i jego uwarunkowania (casus Chojnic) wygłosił dr hab. Tomasz Biernat, prof. PWSH.
Potem obrady odbywały się w dwóch panelach tematycznych. Przedstawiono m.in. wyniki badań środowisk młodzieżowych w powiecie chojnickim - Andrzej Plata, Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach i słupskim - dr hab. Marek Stefański, prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dr hab. Piotr Krakowiak, prof. UMK w Toruniu zaprezentował uwagi i refleksje dotyczące bezpieczeństwa osób u kresu życia. Były też referaty z innych dziedzin nauki. Dr hab. Bożena Stawoska-Jundziłł, prof. WSIU w Łodzi uświadomiła uczestnikom, jakie komunikaty o zagrożeniach bezpieczeństwa życia rodzinnego ukryte są w malarstwie Olgi Boznańskiej czy Stanisława Wyspiańskiego.
Wyniki badań i analiz udowodniły, że w środowiskach wychowawczych występują liczne zagrożenia, takie jak dysfunkcje rodziny, niekorzystne zmiany w sferze wartości, osamotnienie, relatywizm poznawczy i etyczny, przemoc stadionowa, zakłócenia w przekazie kultury czy zaburzenia w sferze interakcji.
Jaka jest na to rada? Zdaniem uczestników - należy wzmocnić i zintegrować działania profilaktyczno - diagnostyczne na rzecz poprawy i zapobiegania wszelkim objawom patologii.