- Syn, który otrzymał 100 tysięcy złotych premii, był kontrolowany przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - mówi gospodarz z woj. kujawsko-pomorskiego. - Nie było to miłe. Usłyszał m.in. że jeśli wykryją jakąś nieprawidłowość, to będzie musiał oddać np. część premii.
Chciałby wiedzieć, ilu rolników (w Kujawsko-Pomorskiem), którzy skorzystali z premii dla młodych gospodarzy, zostało skontrolowanych i jakie były tego konsekwencje? Czy musieli oddawać premie w całość, albo ich część? Jeśli tak, to co to były za przewinienia?
Zobacz też: Harmonogram naboru o dopłaty rolnicze w 2019 roku. PROW 2014-2020
Monika Galińska z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR przesłała taką odpowiedź: „Wszyscy Beneficjenci premii na ułatwienie startu młodym rolnikom podlegają kontroli administracyjnej oraz kontroli na miejscu pod względem spełnienia wymagań nałożonych decyzją przyznania pomocy. We wniosku o przyznanie pomocy Wnioskodawca podpisuje oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami przyznania pomocy w danym działaniu a w związku z tym ma świadomość o podleganiu kontrolom zarówno administracyjnym jak i kontrolom przeprowadzanym na miejscu.
Każdy przypadek wystąpienia nieprawidłowości podlega analizie, a w sytuacji stwierdzenia niedochowania zobowiązań nakładana jest sankcja zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym.
Przeczytaj też:Sąsiad to nawet drogę zaorze i sieje! Co grozi rolnikowi za uszkodzenie pobocza?
W roku 2018 w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR przeprowadzono 30 kontroli terenowych w okresie trwania zobowiązań w ramach PROW 2007-2013 działania 112. Ułatwianie startu młodym rolnikom.
W ramach PROW 2007-2013 w odniesieniu do 3779 wydanych decyzji o przyznaniu premii sankcje nałożono na 482 Beneficjentów na łączną kwotę 7 610 750,00 zł, w tym 94 przypadki dotyczyły zwrotu pełnej kwoty pomocy.”
______________________
Agro Pomorska, odcinek 45, premiera 8.01.2019