Oni już wiedzą, jak odegnać wakacyjną nudę! Odwiedzają archiwa, przeglądają rodzinne albumy, wyciągają z teczek stare dokumenty, słuchają wspomnień rodziców, dziadków... Zainteresowani korzeniami swoich rodów spotykają się cyklicznie w Miejskiej Bibliotece Publicznej a dokładniej - w Filii Książki Mówionej. Uczestniczą w projekcie edukacyjnym dla dzieci i dorosłych pod nazwą "Moje drzewo genealogiczne".
W programie projektu, którego pomysłodawczynią jest Elżbieta Zaborowska, dyrektor MBP, są zajęcia warsztatowe, podczas których starsi i młodsi włocławianie zdobywają praktyczną wiedzę o zbieraniu informacji i tworzeniu drzewa genealogicznego. - Taki projekt ma nie tylko walory edukacyjne, ale i integruje w rodzinie - mówi bibliotekarka Krystyna Matusiak, prowadząca Filię Książki Mówionej. - Wyszukiwanie starych zdjęć, dokumentów, rozmowy o krewnych - to wszystko stwarza okazję do spotkań w gronie najbliższych. Widzimy, że w prace naszych młodych czytelników włączają się ich rodzice, dziadkowie czy krewni. To oni dysponują wiedzą na temat historii rodziny. Młodzi z kolei pomagają starszym podczas pracy z komputerem.
Zajęcia potrwają do 17 bm. Na zakończenie zaplanowano wycieczkę uczestników warsztatów do Grójca, gdzie znajduje się Instytut Genealogii, prowadzony przez Andrzeja Zygmunta Rolę-Stężyckiego.