W sumie z pytaniami dotyczącymi Unii Europejskiej zmierzyło się osiem zespołów dwuosobowych ze szkół średnich w Grudziądzu, Łasinie i Wąbrzeźnie. Młodzież musiała wykazać się wiedzą o ilości języków urzędowych UE czy też wskazać z czego jest najwięcej wpływów do budżetu UE, a także kiedy kiedy UE opuściła Wielka Brytania czy też gdzie mieści się siedziba Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
W pytaniach opisowych uczniowie mieli wymienić trzy prawa jakie przysługują z tytułu posiadania obywatelstwa w UE czy też wyjaśnić czym są kryteria kopenhaskie.
Drugie miejsce zajęły Alicja Krysińska i Maja Megger z I Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. I one również udadzą się do Brukseli do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu. Trzecie miejsce ex aequo należało do II LO reprezentowanego przez Wiktorię Plitt i Jakuba Szczeckiego oraz Pawła Bernady i Maksymiliana Murawskiego z III LO.
W dalszej kolejności uczestnikami Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej byli i kolejno miejsca zajęli:
- Zespół Szkół w Wąbrzeźnie: uczniowie: Adrian Dybowski i Mikołaj Kemski
- Zespół Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu: uczniowie: Wiktoria Adamczyk i Michał Zakrent
- Technikum Mundurowe w Grudziądzu przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego: uczniowie: Max Bunkowski i Nikodem Muszyński
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łasinie: uczniowie: Katarzyna Jakimcio i Patryk Jaskólski
Wszyscy uczestnicy rywalizacji - bez względu na zajęte miejsce - pojadą do Sejmu. Organizatorami Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej byli poseł PO, Tomasz Szymański z Grudziądza i europoseł Radosław Sikorski. Celem konkursu jak przekonują jego organizatorzy było m.in. "przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o Unii Europejskiej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o osobach szczególnie zasłużonych dla procesu integracji europejskiej, a także kształtowanie postaw patriotycznych i poczucia szacunku dla wkładu Rzeczypospolitej Polskiej w integrację europejską".
Młodzież z Grudziądza, Wąbrzeźna i Łasina błysnęła wiedzą o ...
