Konkurs Naukowy E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 13-20 lat, promująca i wspierająca w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. W finale konkursu uczestniczyło 56 osób w wieku od 13-20 lat. Zaprezentowali 33 projekty, które wyłoniono spośród 177 podczas eliminacji zorganizowanych w pięciu miastach Polski. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a współgospodarzem etapu regionalnego samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Pracownicy obsługi UMK chcą podwyżki płac i poprawy warunków pracy
Do ogólnopolskiego finału tegorocznego Konkursu Naukowego E(x)plory trafiły trzy projekty młodych naukowców z województwa kujawsko-pomorskiego. Dwa z nich zostały nagrodzone:
- „Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek - fotokatalityczny reaktor przepływowy” - projekt dotyczy budowy urządzenia umożliwiającego oczyszczanie wody z leków, z naciskiem na niestereoidowe leki przeciwbólowe na przykładzie ibuprofenu oraz zbadanie wpływu jego poszczególnych stężeń na organizmy żywe.
Autorami projektu są: Mateusz Malikowski, Julia Kosińska, Kalina Wiśniewska z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, a opiekunem naukowym dr hab. Marek Wiśniewski. Projekt ich autorstwa otrzymał dwie nagrody specjalne: Nagrodę Prezydenta Gdyni i Nagrodę Banku Ochrony Środowiska. - „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT” - autorem projektu jest Michał Kaczmarek z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. Opiekunem naukowym projektu jest Wojciech Kaczmarek. Autor projektu otrzymał stypendium w wysokości 1000 złotych ufundowane przez Uniwersytet Morski w Gdyni. Został także nagrodzony wyjazdem międzynarodowym na targi EXPO-SCIENCES Europe 2020 w Rumuni.
- „LiberiOS” - autorami projektu są: Szymon Łuczak, Jakub Nowak, Przemysław Kocioruba z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu (obecnie Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu). Projekt powstał pod okiem opiekunów naukowych - Bożeny Kmiecik i Pawła Tołodzieckiego.

Wideo