Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Wałdowa Szlacheckiego uwieczniła na filmie opowieści o papieżu

(PA)
Mikołaj (od lewej), Bartek, Sandra i Aneta: - Nasza praca została doceniona. Cieszymy się.
Mikołaj (od lewej), Bartek, Sandra i Aneta: - Nasza praca została doceniona. Cieszymy się. Aleksandra Pasis
- Swoimi wspomnieniami z pielgrzymek Jana Pawła II podzielił się z nami dyrektor szkoły i biskup - mówią gimnazjaliści z Wałdowa Szlacheckiego (gm. Grudziądz). Powstał z tego film. Nagrodzony!

Wywiady okraszone najpopularniejszymi wypowiedziami Karola Wojtyły młodzież wysłała na ogólnopolski konkurs "Archiwum wspomnień JP2". Jak się okazało, był to trafiony pomysł. - Zajęliśmy drugie miejsce w Polsce - chwalą się uczniowie.

"Postawili" na dyrektora i biskupa

Aneta, Sandra, Mikołaj i Bartek wspólnie podjęli decyzję o tym, że do rozmów zaproszą Krzysztofa Sulerzyckiego, dyrektora swojej szkoły oraz biskupa Józefa Szamockiego.

- Wiedzieliśmy, że te osoby wielokrotnie miały okazję uczestniczenia w pielgrzymkach Jana Pawła II i z pewnością mają dużo do opowiedzenia - podkreśla młodzież. - Nie pomyliliśmy się.

"Każdy ma swoje Westerplatte"

Co zapadło nastolatkom najbardziej w pamięci po przeprowadzonych wywiadach? - Poruszające było wspomnienie biskupa, który jako młody ksiądz celebrował mszę świętą odprawianą przez papieża - mówi Sandra Ryznar. - Stało się tak przez przypadek. Po prostu jakiś inny duchowny nie dojechał na eucharystię i szukano zastępstwa.

Aneta Biernacka dodaje: - Zapadły mi w pamięci słowa dyrektora: "Każdy ma swoje Westerplatte", które z kolei jemu najbardziej utrwaliły się po spotkaniu młodych z Janem Pawłem II.

Cenne rady od fachowców

Gimnazjaliści, żeby profesjonalnie zmontować film, mieli okazję uczestniczenia w warsztatach, na które zaprosił ich Instytut Papieża Jana Pawła II - organizator konkursu.

- Dostaliśmy wiele cennych i fachowych rad - wspominają Mikołaj Gralla i Bartek Mróz. To przede wszystkim oni odpowiadali za stronę techniczną całego przedsięwzięcia.

Nagrodzony film można obejrzeć w internecie

Na konkurs wpłynęły w sumie 24 prace ze szkół z całej Polski. Zespół z Wałdowa Szlacheckiego wyprzedzili ich rówieśnicy z Iłowa. Trzecie miejsce zajęli gimnazjaliści z Lipnicy Wielkiej. Dla wszystkich laureatów była wspólna nagroda.

- Pojechaliśmy do Warszawy, gdzie mieliśmy okazję m.in. zwiedzić dom księdza Twardowskiego, siedzibę telewizji Polsat, Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestniczyliśmy w warsztatach dziennikarskich i spektaklu teatru Roma - wymieniają uczniowie. - To była niezwykła przygoda.

Godzinny film zrealizowany przez uczniów z Wałdowa Szlacheckiego można zobaczyć na stronie internetowej szkoły www.orsza.nazwa.pl

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska