Mniej upraw ozimych, część trzeba było zaorać. Stan na polach w Polsce wg GUS

OPRAC.: AGW
GUS opublikował Wiosenną ocenę stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r.
GUS opublikował Wiosenną ocenę stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r. Agata Wodzień-Nowak
Wstępne szacunki rzeczoznawców Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2021 roku powierzchnia zasiewów zbóż ozimych jest mniejsza od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi ponad 4,2 mln ha (zmniejszenie o ok. 5,0%). Zima nie przyniosła dużych strat, ale wiosna utrudniła siew i wschody upraw jarych.

Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były niewielkie i wynosiły od 0,5 do 0,1% (najmniejsze w pszenicy ozimej). Wiosną bieżącego roku zaorano ogółem około 11,2 tys. ha zbóż ozimych oraz 3,1 tys. ha rzepaku i rzepiku ozimego zasianych jesienią 2020 r. Z oceny przeprowadzonej w I dekadzie maja 2021 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów zbóż ozimych jest lepszy od ubiegłorocznego.

Pogoda opóźniła wegetacje na polskich polach

 • Wiosenna wegetacja roślin w 2021 roku rozpoczęła się dość późno, na przeważającym obszarze kraju dopiero pod koniec marca.
 • Warunki agrometeorologiczne w okresie wiosny były na ogół niekorzystne dla wzrostu i rozwoju roślin.
 • Wiosenne chłody z opadami deszczu i spadkami temperatury powietrza (w kwietniu przy gruncie miejscami nawet poniżej -10°C), miały wpływ na termin rozpoczęcia siewów warzyw, opóźniały wschody oraz spowalniały tempo wzrostu i rozwoju roślin.
 • Występujące przymrozki obniżały skuteczność wiosennego zwalczania chwastów na plantacjach ozimin.
 • Uwilgotnienie wierzchniej warstwy gleby wiosną na obszarze całego kraju zabezpieczało potrzeby wodne roślin.
 • Miejscami jednak, gdzie opady były intensywne, wystąpił nadmiar wody na polach.
 • Utrudniało to znacznie prowadzenie prac polowych i prowadzenie siewów.

To też może Cię zainteresować

W bieżącym roku kwitnienie drzew i krzewów owocowych oraz roślin na plantacjach jagodowych było opóźnione, w zależności od regionu kraju, od kilku do nawet kilkunastu dni. Utrzymujące się w pierwszych miesiącach okresu wegetacyjnego niskie temperatury przyczyniły się również do znacznego ograniczenia oblotów zapylaczy, a występujące częste opady deszczu utrudniały prowadzenie ochrony roślin przed chorobami grzybowymi i szkodnikami roślin.

Wstępne szacunki powierzchni wybranych upraw pod zbiory w 2021 r.

Powierzchnię ozimych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oceniano na ponad 4,2 mln ha, czyli o około 5% mniej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym, w tym:

 • pszenicy ozimej około 1,9 mln ha,
 • żyta ponad 0,9 mln ha,
 • jęczmienia ozimego ponad 0,2 mln ha,
 • pszenżyta ozimego około 1,1 mln ha.

Przewiduje się, że powierzchnia uprawy ziemniaków wyniesie około 0,3 mln ha, natomiast powierzchnia zasiewów buraków cukrowych szacowana jest na ponad 0,2 mln ha.

Zasiewy jare w trudnych warunkach

Zboża jare zasiano w większości województw terminowo lub z niewielkim opóźnieniem. Z uwagi na chłodną wiosnę i częste opady deszczu, prowadzenie siewów zbóż jarych było utrudnione, wschody roślin opóźnione i nierównomierne.

Ze względu na wiosenną chłodną pogodę i na znacznym obszarze kraju nadmierne uwilgotnienie gleby, opóźnione było rozpoczęcie wiosennych prac polowych związanych z przygotowaniem stanowisk pod zboża jare. W wielu rejonach kraju intensywne prace polowe przeprowadzano dopiero pod koniec marca i w pierwszej dekadzie kwietnia. Rejonami nadmiernie uwilgotniona gleba w połączeniu z wietrzną i chłodną pogodą sprawiły, że stan zasiewów jarych jest obecnie bardzo zróżnicowany na poszczególnych plantacjach.

To też może Cię zainteresować

Poprawa warunków agrometeorologicznych w maju wpłynęła korzystnie na wegetację zasiewów jarych. Występujące od połowy maja dość intensywne opady deszczu zdecydowanie pozytywnie wpłynęły na poprawę stanu zbóż jarych i ozimych.

Ocena wielkości strat w uprawach ozimych

W bieżącym roku łączne straty w powierzchni zasiewów ozimin były na poziomie nieco wyższym niż w roku ubiegłym, a ich stan oceniany bardzo wczesną wiosną był na ogół dobry. Ocenia się, że do połowy maja zaorano i zakwalifikowano do zaorania łącznie ok. 11,2 tys. ha powierzchni zasianej zbożami ozimymi tj. ok. 0,3% powierzchni zbóż ozimych, w tym:

 • około 2,6 tys. ha pszenicy ozimej (w 2020 r. – 2,8 tys. ha),
 • żyta ok. 1,5 tys. ha (w 2020 r. – 1,3 tys. ha),
 • jęczmienia ozimego blisko 1,0 tys. ha (w 2020 r. – 0,6 tys. ha),
 • pszenżyta ozimego ok. 6,0 tys. ha (w 2020 r. – 0,8 tys. ha).

Powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ozimego zaorana i zakwalifikowana do zaorania wyniosła ok. 3,1 tys. ha, tj. 0,4 % powierzchni zasianej jesienią (w 2020 r. – zaorano ok. 5,2 tys. ha).

Według oceny rzeczoznawców terenowych GUS główną przyczyną zaorywania plantacji upraw ozimych w bieżącym roku były uszkodzenia mrozowe oraz wyprzenia. Największe straty zimowe i wiosenne w uprawach zbóż ozimych odnotowano w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim, natomiast w rzepaku i rzepiku w województwie opolskim (straty powodziowe).

Ocena przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych oraz stan upraw ogrodniczych

 • Warunki pogodowe podczas zimy 2020/21 były zmienne.
 • Pod koniec 2020 r. relatywnie wysokie temperatury i częste opady deszczu zaburzały proces przechodzenia roślin w stan spoczynku.
 • Na początku 2021 r. nastąpiło znaczne obniżenie temperatur, któremu towarzyszyły obfite opady śniegu.
 • W wielu rejonach kraju występowały silne mrozy, lecz dzięki utrzymującej się okrywie śnieżnej ich negatywny wpływ na rośliny był ograniczony.
 • W konsekwencji większość drzew i krzewów owocowych okres zimy przetrwała w zadowalającej kondycji.
 • Zaobserwowane uszkodzenia mrozowe pojawiały się zazwyczaj na roślinach młodych, chorych, bądź zaniedbanych.
 • Większym problemem, dotyczącym zwłaszcza młodych nasadzeń drzew i krzewów okazały się natomiast uszkodzenia spowodowane żerowaniem dzikiej zwierzyny.

Niskie temperatury powietrza na początku okresu wegetacyjnego przyczyniły się do spowolnienia rozwoju pąków kwiatowych drzew, co na większości plantacji stanowiło dostateczną ochronę przed uszkodzeniami w wyniku nocnych przymrozków. Z powodu przymrozków na przełomie kwietnia i maja zaobserwowano lokalnie występujące uszkodzenia kwiatów, głównie w uprawach moreli, brzoskwiń, czereśni i wiśni oraz sporadycznie na plantacjach wczesnych odmian jabłoni.

Niskie temperatury na początku wiosny w bieżącym roku przyczyniły się do skrócenia okresu kwitnienia drzew i krzewów owocowych, przy czym sama intensywność kwitnienia także była niższa, a aktywność zapylaczy ograniczona.

Stan plantacji truskawek

Dzięki długo utrzymującej się grubej pokrywie śnieżnej większość plantacji truskawek nie ucierpiała z powodu mrozów. Topniejący śnieg zapewnił też dostateczne nawodnienie gleby. Negatywny rozkład wiosennych temperatur znacząco opóźnił wegetację roślin. Kwitnienie truskawek, w zależności od rejonu, rozpoczynało się pod koniec kwietnia i na początku maja.

W wyniku majowych przymrozków pojawiające się pierwsze kwiaty ulegały uszkodzeniom, jednak powstałe straty nie były dotkliwe. Ze względu na częste deszcze w wielu rejonach kraju utrudnione było natomiast prowadzenie chemicznej ochrony roślin przed chorobami grzybowymi.

Siew warzyw gruntowych

W bieżącym roku był opóźniony i rozciągnięty w czasie. Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych i znacznej wilgotności gleby, w niektórych regionach kraju nie można było przed siewem dokonać stosownych zabiegów agrotechnicznych.

To też może Cię zainteresować

Wschody warzyw rozpoczęły się z 1-3 tygodniowym opóźnieniem i były przeważnie nierównomierne. Czynnikiem sprzyjającym dalszej wegetacji warzyw jest relatywnie wysoka zawartość wody zgromadzonej w glebie. Ze względu na obserwowane w ostatnich latach liczne anomalie pogodowe, zwiększa się liczba producentów, którzy decydują się na produkowanie rozsad warzyw w doniczkach, stosują tunele foliowe bądź też okrywają plantacje agrowłókniną.

Zaopatrzenie w nawozy i nasiona było przeważnie bardzo dobre, chociaż obserwuje się stopniowy wzrost ich cen. Rzeczoznawcy sygnalizują natomiast problemy związane z dostępnością środków ochrony roślin, które są sukcesywnie wycofywane, a na ich miejsce wprowadzane są znacznie droższe środki biologiczne.

Źródło: GUS, Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2021r.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Isla Lowin

Start generating extra cash online from home more than $52k by doing very easy work just in spare time. Last month I got paid $52745 from this easy home job. Join this job right now and make more cash every month online.YTio Just follow the web link here to get started......

Open This Website______ P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie