Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocny apel kolejarzy z Kujawsko-Pomorskiego na 1 listopada: "Nie skracajcie sobie drogi na tamten świat"

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na przejazdach kolejowych doszło już do wielu tragedii,  można im było zapobiec. Warto zachować ostrożność!
Na przejazdach kolejowych doszło już do wielu tragedii, można im było zapobiec. Warto zachować ostrożność!
Kolejarze, m.in. z Kujaw i Pomorza, mają radę dla kierowców przed uroczystością Wszystkimi Świętych: „Nie skracajcie drogi do śmierci, nie lekceważcie znaku STOP i czerwonych świateł”.

Spis treści

Przed Wszystkimi Świętymi kolejarze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei apelują do kierowców, pieszych i rowerzystów o rozsądek.

Żółte naklejki PLK na przejazdach

Ambasadorzy Bezpieczeństwa przestrzegają użytkowników przejazdów przed najczęstszymi błędami - niezatrzymywaniem się przed znakiem STOP, lekceważeniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem rogatek, przejeżdżaniem pod opadającymi szlabanami. To właśnie błędy kierujących są odpowiedzialne w 99 proc.wszystkich wydarzeń na przejazdach.

Oto pięć podstawowych zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców:

  • 1. Zatrzymaj się przed znakiem STOP!
  • 2. Nie lekceważ czerwonego światła na sygnalizatorze!
  • 3. Nie wjeżdżaj na przejazd bez możliwości zjazdu!
  • 4. Nie „ścigaj się” z opadającymi rogatkami!
  • 5. W razie niebezpieczeństwa skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK!

- Od początku roku w całej Polsce doszło do 138 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych - informuje Karol Jakubowski, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, pod którym można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku - np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

Bezpieczne podróże 1 listopada

Ponad 3 000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w okresie Wszystkich Świętych czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżnych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także obok linii kolejowych . Organizowane będą patrole z przedstawicielami innych służb m.in. policji, żandarmerii wojskowej, straży granicznej.

Wzmożony ruch - tragedia pod kołami pociągu

Mamy teraz okres wzmożonego ruchu, ponieważ rodziny odwiedzają groby zmarłych bliskich. Lepiej zdjąć nogę z gazu i nie robić nic w pośpiechu, bo może dojść do tragedii.

W tym roku wydarzył się straszny wypadek m.in. na przejeździe kolejowym w Chełmży. Pod kołami pociągu zginął 32-letni kierowca passata. Wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy bezpośrednio przed nadjeżdżający pociąg relacji Chełmża - Grudziądz.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska