W czwartek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka w punkcie szczepień przeciw COVID-19 w Skierniewicach. Premier Morawiecki poinformował, że w maju do naszego kraju dotrze dziewięć milionów szczepionek.
- W kwietniu mamy już potwierdzone około pięć i pół miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego może nawet półtora miliona. Czyli byłoby to w samym kwietniu siedem milionów szczepionek - wyliczał i dodał, że "za pomocą szczepień walka z wirusem jest skuteczna". Jednocześnie poinformował, że dzisiaj podana została 7 milionowa szczepionka.
Szef rządu przyznał, że proces szczepień "działa w Polsce dobrze"i dodał, że rząd chce i tak "zwiększyć jeszcze zakres jego powszechności". - Sale sportowe takie jak ta, ośrodki szkolne, remizy strażackie i wiele innych ośrodków w każdym powiecie, jak najbliżej każdego obywatela. Musi być dostępność szczepień i zapewnimy to jako rząd- wyliczał.
Morawiecki przyznał, że "już za kilka tygodni, w maju, odnotujemy przyrosty osób zaszczepionych, a wraz z tym coraz skuteczniejszą walkę z koronawirusem". Zapowiedział także, że będzie "rozmawiał z kierownictwem Unii Europejskiej o tym, żeby do Polski szczepionek przyjechało jak najwięcej".
"27 milionów szczepień do końca drugiego kwartału"
Z kolei minister Dworczyk zapowiedział, że "wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwszą dawką do końca sierpnia". - Mamy łącznie wykonać 27 milionów szczepień do końca drugiego kwartału- tłumaczył.
Jednak, żeby to zrealizować wprowadzone zostaną "pewne zmiany, jeśli chodzi o drugi kwartał". - Cały czas nadrzędną sprawą jest zaszczepienie osób, które najciężej przechodzą Covid, czyli osób powyżej 60. roku życia - tłumaczył i dodał, że łącznie na kwietniowe terminy zapisano 600 tysięcy osób powyżej 60 r.ż. i zaapelował, żeby te osoby w dalszym ciągu sięzgłaszały, ponieważ to "jedyna droga powrotu do normalności".
Na stadionie Legii powstanie największy punkt masowych szcze...
- Musimy być elastyczni w tym procesie, bo jest bardzo wiele zmiennych. Jedną zmienną, na którą rząd nie ma wpływu, jest dostarczanie szczepionek do Polski, drugą jest zainteresowanie w poszczególnych grupach wiekowych- mówił.
Rządowy pełnomocnik do spraw szczepień poinformował, że 12 kwietnia ruszają kolejne rejestracje dla kolejnych grup wiekowych. - każdego kolejnego dnia będziemy uruchamiać zapisy dla kolejnych roczników- zapowiedział.
- Szpitale tymczasowe nadal będą prowadziły punkty szczepień. W każdym powiecie w którym istnieje szpital, będzie szpital, który prowadzi szczepienia na dużą skalę, ale również min. 1 Punkt Szczepień Powszechnych- poinformował Dworczyk. - Uruchamiamy punkty drive thru, szczepienia w zakładach pracy, aptekach, POZ. 15.04 uruchomimy pierwszy pilotaż dla punktów drive thru, 20.04 ruszą pierwsze pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych- dodał.
- 23.04 rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju - szczepienia w aptekach, na przełomie maja i czerwca - szczepienia w zakładach pracy- wyliczał i zastrzegł, że "są to pilotaże".
- Dzisiaj jesteśmy na etapie przygotowań procedur, infrastruktury, ale jeszcze nie możemy wykorzystać tego w 100%, bo cały czas mamy za mało szczepionek. Kiedy szczepionki do nas dotrą, będziemy szczepić maksymalnie dużą liczbę osób- mówił Dworczyk.
Dopytywany przez dziennikarzy, szef KPRM przyznał, że w kwietniu, najdalej w maju, zakończona zostanie rejestracja dla kolejnych roczników, "a potem szczepienia będą dostępne dla każdego". - Z czasem szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna tak powszechnie jak inne szczepionki, wtedy każdy będzie się zapisywał, na razie musimy to prowadzić w sposób uporządkowany- tłumaczył
Zakażenia z ostatnich dni:
- 7 kwietnia- 14 910 przypadków, (90,9 tys testów)
- 6 kwietnia- 8 245 przypadków, (44,9 tys testów)
- 5 kwietnia- 9 902 przypadki, (39,9 tys testów)
- 4 kwietnia- 22 947 przypadków, (72,2 tys testów)
- 3 kwietnia- 28 073 przypadki, (94,3 tys testów)
- 2 kwietnia- 30 546 przypadków, ( 101,4 tys testów)
- 1 kwietnia- 35 251 przypadków, (109,4 tys testów)
