MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mosty upamiętnią Jana Kamińskiego i Mirosława Lorcha

Agnieszka Romanowicz [email protected] tel. 52 33 15 376
Miłośnicy historii ziemi świeckiej do dziś opierają się na licznych tekstach historycznych Jana Kamińskiego. Mirosław Lorch, twórca "Gazety Świeckiej” był przykuty do łóżka. Mimo to aktywnie działał na rzecz Świecia
Miłośnicy historii ziemi świeckiej do dziś opierają się na licznych tekstach historycznych Jana Kamińskiego. Mirosław Lorch, twórca "Gazety Świeckiej” był przykuty do łóżka. Mimo to aktywnie działał na rzecz Świecia Andrzej Bartniak
Most na Wdzie w ciągu ulicy Mickiewicza w Świeciu ma nosić imię Jana Kamińskiego. Most przy młynie w Przechowie może zyskać imię Mirosława Lorcha. Obaj zrobili dużo dobrego dla Świecia.

W Świeciu działają dwa ruchy: Społeczny Komitet Upamiętnienia Jana Kamińskiego oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia Mirosława Lorcha. Cel obu organizacji jest zawarty w ich nazwie i wszystko wskazuje na to, że w tym roku zostanie on osiągnięty.

Jeszcze w tym roku

Oba komitety zwróciły się do radnych powiatu świeckiego i gminy świecie o nadanie imienia ich patronów mostom na Wdzie w Świeciu.

Porozumiały się, że imię Jana Kamińskiego powinien nosić most w ciągu ulicy Mickiewicza, a imię Mirosława Lorcha - most przy młynie w Przechowie.

Ponieważ oba mosty są w administracji powiatu, radni powiatowi muszą zaopiniować uchwałę o nadaniu im imienia. Jednak wcielić ją w życie może tylko gmina Świecie. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. Jego głosowanie przewidziano na środę 27 marca, podczas sesji rady miejskiej.

- Jeżeli zostanie zaakceptowany, koszty zamówienia tablicy pamiątkowej i jej montażu weźmie na siebie gmina Świecie. Liczę, że umieścimy je przy mostach jeszcze w tym roku - uzupełnia Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu.

Za wcześnie, by podawać konkretne terminy, wiadomo jednak, że najlepszy byłby latem albo wczesną jesienią, bo uroczyste odsłonięcie tablic mogłoby być połączone z programami artystycznymi, przypominającymi dokonania obu wielkich świecian. Przygotowują się już do nich przedszkolaki ze Świecia.

Dzięki nim wiemy więcej

Będą miały o czym opowiadać, bo obaj panowie zasłynęli ogromnym zaangażowaniem w rozwój ziemi świeckiej.

Jan Kamiński był drukarzem i wielkim miłośnikiem historii. Spędzał godziny w archiwach, szukając informacji z przeszłości miasta. Dzielił się nimi z ludźmi na łamach lokalnych gazet. Przez wiele lat współpracował z "Gazetą Pomorską". Jest on autorem licznych publikacji o historii Świecia, m.in.: "Dzieje drukarstwa w Świeciu", "Historia klubów sportowych w Świeciu", "Zamek wodny w Świeciu" i "Słynni mieszkańcy Świecia". Równolegle opiekował się zabytkami. Z jego inicjatywy w Kozłowie został wzniesiony obelisk na cześć Fryderyka Chopina. Kamiński działał też na rzecz odbudowy fary. Marzył o tym, żeby pełnej rekonstrukcji doczekał się jego ukochany zamek w Świeciu. Po śmierci Jana Kamińskiego, jego zbiory trafiły do Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej.

Mirosław Lorch był dziennikarzem. Najpierw pisał do "Głosu Celulozy", potem - w 1990 r. - otworzył "Gazetę Świecką", w której sporo miejsca poświęcał historii Świecia. Lorch był też inicjatorem założenia w Świeciu Towarzystwa Wspierania Osób Niepełnosprawnych. Sam się do nich zaliczał - przez większość życia walczył ze stwardnieniem rozsianym. Większość czasu spędzał w łóżku, ale nie przeszkodziło mu to w aktywnej działalności na rzecz miasta. Rok przed śmiercią w 1997 r. zaprojektował flagę Świecia: herb miasta na biało-czerwonej wstędze, między dwoma pasmami błękitu symbolizującymi Wisłę i Wdę.

Wiadomości ze Świecia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska