Urząd Marszałkowski w Toruniu, z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, przygotował kilka konkursów dla mieszkańców regionu. - Pragnę zaprosić wszystkich mieszkańców do włączenia się w jubileuszowe obchody, oglądania transmisji telewizyjnych i internetowych oraz udział w konkursach. Niech nasze działania będą świadectwem wciąż żywej pamięci o papieżu Polaku – zachęca Piotr Całbecki, marszałek województwa.
Konkurs „Urodziny papieża w moim domu”
Konkurs polega na udekorowaniu flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okien, domów, podwórek, ogrodów, osiedli i ulic. - Pozwoli to poczuć szczególną atmosferę, która towarzyszyła przyjazdom Jana Pawła II do naszego regionu (6 i 7 czerwca 1991 roku do Włocławka, 7 czerwca 1999 roku do Bydgoszczy i Torunia) – zaznacza Urząd Marszałkowski.
W konkursie mogą uczestniczyć: koła gospodyń wiejskich, jednostki ochotniczych straży pożarnych, sołectwa, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Co przygotowano na setną rocznicę urodzin papieża Polaka w naszym regionie?
W każdej z powyższych kategorii wybranych zostanie po trzech zwycięzców i po jednym wyróżnieniu. Uczetsnicy, które przygotują najładniejsze dekoracje i przystroją nimi swoje miejscowości najpóźniej w dniu urodzin papieża (18 maja) otrzymają nagrody finansowe: 2 000 złotych (I miejsce), 1 500 złotych (II miejsce), 1 000 złotych (III miejsce), 500 złotych (wyróżnienie).
Zdjęcia dekoracji wraz z podpisanym oświadczeniem można przesłać do wtorku (19 maja) na adres: [email protected] w tytule wpisując „Urodziny papieża w moim domu”.
„Mój przyjaciel Jan Paweł II”
Konkurs skierowany jest do osób, które chcą uczcić jubileusz za pomocą sztuki. Zdjęcia, filmy, prace plastyczne, utwory muzyczne i literackie związane z Janem Pawłem II oraz jego pielgrzymkami i pontyfikatem, można przesyłać, wraz z oświadczeniem, do środy (20 maja) na adres: [email protected] w tytule wpisując „Mój przyjaciel Jan Paweł II”.
Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: prace indywidualne oraz prace zbiorowe. Wśród prac indywidualnych nagrody otrzymają autorzy prac w trzech grupach wiekowych: do lat 8, 8-15 lat, powyżej 15 lat. Prace zbiorowe mogą przesyłać przedszkola, szkoły, młodzieżowe domy kultury i inne placówki oświatowe. W każdej z kategorii będą trzy nagrody główne i wyróżnienie: 2 000 złotych (I miejsce), 1 500 złotych (II miejsce), 1 000 złotych (III miejsce), 500 złotych (wyróżnienie).
Urząd Marszałkowski zachęca także do przesyłania filmów, w których mieszkańcy regionu podzielą się swoimi wspomnieniami o papieżu Polaku. Swoimi wspomnieniami podzieliła się już pani Aurelia Liwińska (urodzona w 1917 roku), torunianka uhonorowana medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
- To był szok, gdy wyszedł w końcu papież i oznajmił „nie bójcie się”. To był wielki, ważny moment życia – dzieli się Aurelia Liwińska. - Zobaczyłam go po raz drugi, czy trzeci, jak przyjechał do Koszalina i tam zebrał się olbrzymi tłum ludzi. Deszcz padał, lało. Wychylał się z samochodu i błogosławił. Byłam bardzo blisko, bo syn mój był w ochronie. Tak byłam blisko, że mogłam naprawdę dotknąć ręką samochodu. Miał piękne kazanie (…), opierał je na motto „kochajcie się”.
