Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

Wśród nowych działalności gospodarczych, jakie w ostatnim czasie pojawiły się na obszarze rewitalizacji na włocławskim Śródmieściu, są między innymi: sklep z rękodziełem w dawnym sklepie myśliwskim przy ul. 3 Maja 9, czy sklep z akcesoriami samochodowymi w dawnej drukarni przy ul. Brzeskiej 4.
„Cieszymy się, że przestrzeń ta cały czas jest postrzegana jako dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Serdecznie zapraszamy do Śródmieścia i otwierania swoich firm w sercu Włocławka” – zachęca włocławski magistrat.
Dotacje na uruchomienie własnej działalności we Włocławku
Warto dodać, że na uruchomienie własnej firmy za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy można pozyskać bezzwrotną dotację. Ostatnio była to kwota 27 tys. zł, którą można przeznaczyć np. na zakup urządzeń, maszyn i narzędzi, wynajęcie i wyposażenie lokalu, zlecenie usług reklamowych i zakup samochodu.
W pierwszym półroczu 2022 roku z tej formy wsparcia skorzystało siedmiu przedsiębiorców z następujących branż:
- fryzjerstwo (3 razy),
- serwis telefonów komórkowych, laptopów oraz refabrykacja wyświetlaczy,
- serwis elektroniki,
- usługi remontowe,
- sprzedaż odzieży.
Co istotne, Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku do 18 listopada 2022 roku prowadzi nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności. Preferowane są osoby z terenu objętego rewitalizacją Włocławka oraz te, które zamierzają podjąć działalność w obszarze rewitalizacji. W tym samym terminie prowadzony jest również nabór wniosków na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy.
Przedstawiciele tych branż mogą wynająć lokal we Włocławku na preferencyjnych warunkach
Warto też dodać, że obszarze rewitalizacji znajduje się wiele lokali użytkowych. Obecnie wszystkie miejskie lokale są wynajęte, ale magistrat zaznacza, że warto się w tej sprawie na bieżąco kontaktować z Wydziałem Gospodarowania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta Włocławek (ul. 3 Maja 22). Dodajmy też, że na mocy zarządzenia prezydenta Włocławka przedstawiciele wybranych branż mogą liczyć na preferencyjne warunki w najmie lokali użytkowych z zasobu Gminy Miasta Włocławek.
Na preferencyjne warunki w najmie lokali użytkowych z miejskich zasobów, mogą liczyć przedstawiciele następujących branż: szewstwo, krawiectwo, modniarstwo, czapnictwo, kapelusznictwo, gorseciarstwo, naprawa sprzętu AGD i RTV, zegarmistrzostwo, złotnictwo, szklarstwo, garncarstwo, usługi fotograficzne, antykwariaty, tokarstwo w drewnie, rzeźba w drewnie, renowacja przedmiotów, filatelistyka, rękodzieło artystyczne, zdobnictwo ceramiczne - fajans, kaletnictwo oraz gastronomia.
Stawka czynszu najmu lokalu użytkowego zostaje dla nich obniżona o 50 procent minimalnej stawki określonej stosownym Zarządzeniem Prezydenta Miasta Włocławek. Warto też zaznaczyć, że na udostępnienie lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym mogą liczyć również organizacje, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, a całość dochodu przeznaczają na realizację celów statutowych.
„Jeśli chodzi o lokale prywatne, zachęcamy do kontaktu z Lokalnym Zrzeszeniem Właścicieli Nieruchomości, włocławskimi agencjami pośrednictwa nieruchomościami lub bezpośrednio z właścicielami nieruchomości. Niejednokrotnie dane kontaktowe dostępne są w witrynach” – dodaje Urząd Miasta Włocławek.