Konferencja radnej Agnieszki Jury-Walczak w sprawie nocnej apteki we Włocławku

Apteka DOZ we Włocławku zrezygnowała z nocnych dyżurów. Dlaczego?
W październiku 2020 roku – na mocy uchwały Rady Miasta Włocławek – całodobowe dyżury (oraz w święta i niedziele) pełnić zaczęła Apteka Dbam o Zdrowie zlokalizowana na placu Wolności. Zrezygnowała z nich w maju 2021 tłumacząc, że praca w godzinach nocnych jest nieopłacalna, a placówce brakuje pracowników, którzy mogliby takie dyżury pełnić. Temat braku nocnej apteki często powraca, m. in. na sesjach rady miasta, radni pisali w tej sprawie interpelacje do prezydenta Marka Wojtkowskiego. Sprawę skierowano nawet do prokuratury (powiadomiona została o popełnieniu przestępstwa poprzez narażenie na utratę życia lub zdrowia), jednak ta odmówiła wszczęcia postępowania.
Taką propozycję na nocne dyżury aptek we Włocławku ma radna Agnieszka Jura-Walczak
Przypomnijmy, że w październiku 2022 konferencję w sprawie braku nocnej apteki, zorganizowała radna Agnieszka Jura-Walczak (Koalicja Obywatelska). Poinformowała wtedy o wystosowanej do prezydenta interpelacji, w której zawarte są dwie rzeczy: projekt uchwały dotyczący powstania całodobowej apteki oraz informacja konieczności zaciągnięcia opinii w w sprawie zaopiniowania tego projektu. Do interpelacji dołączyła również harmonogram dyżurów aptek. Wskazała w nim wszystkie apteki prowadzące działalność we Włocławku. W czasie konferencji radna zaznaczyła, że w mieście jest ponad 30 aptek, więc każda z nich pełniłaby dyżur raz na kilkanaście miesięcy (z podobną propozycją jakiś czas temu wyszedł również przewodniczący rady Piotr Kowal).
Przypomnijmy też, że radna Agnieszka Jura-Walczak mówiła, iż punktem wyjścia do tego, by apteki zaczęły pełnić dyżury, jest przyjęcie stosownej uchwały. Skontaktowała się też z dwoma samorządami, które takie uchwały już mają. Dodała, że w jednym przypadku właściciel apteki zwrócił się do sądu z prośbą o uchylenie uchwały. Sąd Administracyjny w Olsztynie w grudniu 2021 roku uznał uchwałę za prawidłową. Przytoczyła też treści innych wyroków sądowych z 2021 i 2020 roku. Wynika z nich, że nieopłacalne dyżury i brak personelu, nie są podstawą do unieważnienia uchwały rady miasta.
- Punktem wyjścia do tego, by apteki zaczęły dyżurować, jest podjęcie uchwały. Po upływie 14 dni od opublikowania w dzienniku urzędowym, staje się ona prawem miejscowym. Wówczas - gdy apteka uwzględniona w harmonogramie - nie będzie pełniła dyżuru, narusza to prawo. Pytanie, do jakiej konsekwencji to doprowadzi? Można rozważać dalsze kwestie, np. narażenie na utratę zdrowia. Analiza orzecznictwa sugeruje i podpowiada, że po podjęciu takiej uchwały, apteki w innych miastach zaczęły dyżurować. Jeśli problemy się pojawią, to można stosować dalsze środki – mówił podczas spotkania z dziennikarzami prawnik Przemysław Ziemecki, z którym radna konsultowała sprawę braku nocnej apteki we Włocławku.
Samorząd nie ma możliwości prawnych, by egzekwować pełnienie nocnych dyżurów przez apteki
Czy można ingerować w zasady prowadzenia działalności gospodarczej właścicieli aptek i narzucać im konieczność dyżurowania?
Przypomnijmy, że władze Włocławka już nie raz tłumaczyły, iż zgodnie z ustawą prawo farmaceutyczne - samorząd miasta ma obowiązek ustalenia godzin pracy aptek na terenie miasta (we Włocławku obowiązuje uchwała w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych z 29 września 2020 roku), ale nie ma żadnych możliwości prawnych, żeby ten przepis egzekwować. Prezydent Marek Wojtkowski kolejny raz podkreślił to w odpowiedzi na interpelację radnej Agnieszki Jury-Walczak.
„Ustawa taki obowiązek nakłada, jednak nie istnieje przepis prawny, który daje możliwość wyegzekwowania zapisów tej uchwały w przypadku gdy podmioty tzn. apteki ogólnodostępne odmówią wykonywania jej postanowień pomimo, że uchwala nigdy nie została zaskarżona” – czytamy w odpowiedzi na interpelacją radnej.
Prezydent Marek Wojtkowski przypomniał też, że – gdy nie udało się polubownie rozwiązać problemu w sprawie nocnych dyżurów z wyznaczoną do tego apteką – miasto podjęło szereg interwencji:
- w Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym,
- w Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej,
- w Prokuraturze Okręgowej,
- u Ministra Zdrowia.
To może rozwiązać problemy z nocnym dyżurowaniem aptek
W dalszej części włodarz miasta dodaje, że jedynym możliwym rozwiązaniem prawnym problemu jest zmiana przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne. Prace nad zmianami trwają już od trzech lat i są na etapie konsultacji społecznych.
„Doceniam troskę i zaangażowanie pani Radnej w rozwiązanie problemu, niemniej jednak muszę wskazać, że brak jest możliwości prawnych realizacji wniesionej interpelacji” – napisał w dalszej części odpowiedzi prezydent Włocławka, dodając iż zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, „interpelacja powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania, zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym”.