Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MRiRW o postulatach sadowników: Nikt nie dostał takiego wsparcia jak oni

Redakcja
Sadownicy zorganizowali w Warszawie demonstrację - domagali się zmiany charakteru sankcji wobec Rosji bądź rekompensat dla producentów jabłek. Protestujący spotkali się z wiceministrem Rafałem Romanowskim. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

W stolicy zebrało się około półtora tysiąca osób. Tutaj przeczytasz więcej o proteście sadowników

 

Podczas spotkania z ich przedstawicielami, Rafał Romanowski podkreślił, że rosyjskie embargo nie leży w gestii resortu: - To kompetencje unijne, a decyzje zapadają na najwyższym szczeblu - powiedział dodając, że w ramach Grupy Wyszehradzkiej wypracowujemy wspólne stanowisko.

 

Ministerstwo rolnictwa wskazuje, że winni kłopotom są: duży wzrost produkcji jabłek w ostatnich 10 latach (z 2,5 mln ton do 3,5 mln ton), wspomniane rosyjskie embargo i konieczność ulokowania na innych rynkach około 800 tys. ton jabłek. Biuro prasowe podkreśla, iż producenci owoców i warzyw uzyskali wsparcie: 7,5 mld złotych. - Żaden inny sektor produkcji rolnej nie otrzymał takich środków. Tymczasem Komisja Europejska domaga się zwrotu około 1 mld zł w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w wykorzystaniu tej pomocy - czytamy na stronie MRiRW. 

 

Sprawdź też: Wsparcie dla producentów warzyw i owoców? Jest rozporządzenie

 

Komunikat zawiera informację, że - związku ze skalą nieprawidłowości - resort analizuje zasadność przyznania pomocy i sposobów jej wykorzystywania. Dwa wnioski zostały skierowane do prokuratury. Przygotowano rozporządzenie MRiRW wprowadzające rozwiązania mające na celu ograniczenie lub wyeliminowanie ryzyka dotychczasowych nieprawidłowości 

 

Zwiazek Sadowników RP alarmuje, że ceny skupu kg jabłek przemysłowych kształtują się na poziomie 18-20 groszy, a jabłek deserowych 50- 70 groszy. Koszty produkcji to złotówka za kilogram owoców. 

 

Postulaty sadowników:

  • Działania mających na celu zniesienie rosyjskiego embarga na polskie owoce
  • Uruchomienie dodatkowej transzy z tzw. „mechanizmu wycofywania” w wysokości 300 tys. ton z przeznaczeniem na nierynkowe zagospodarowanie (wytwarzanie biogazu) i zastosowanie niedyskryminujących stawek rekompensat. W przypadku braku zgody Komisji Europejskiej, sadowncy domagają się wprowadzenia podobnego mechanizmu w oparciu o budżet i przepisy krajowe
  • Zniesienie opłat za kontrolę gospodarstw prowadzoną przez PIORiN celem eksportu jabłek do Chin i innych krajów 
  • Uruchomienie dopłat eksportowych dla wysyłek na nowe rynki zbytu, dodatkowe środki na promocję polskich owoców 
  • Stworzenie specjalnego statusu pracownika sezonowego w rolnictwie
  • Utrzymanie dotychczasowych zasad zatrudniania pracowników z Ukrainy, podtrzymania wszystkich rodzajów umów dla tego typu usług (umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa o pracę).

 

Źródło: minirol.gov.pl i polskiesadownictwo.pl

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska