https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mrocza. Wystrzały w centrum miasta

(ms)
Przy odznaczaniu sztandarów asystowali dyrektorzy szkół: Janusz Paliwoda (z prawej) i Danuta Radecka-Dubiel
Przy odznaczaniu sztandarów asystowali dyrektorzy szkół: Janusz Paliwoda (z prawej) i Danuta Radecka-Dubiel Fot. Maja Stankiewicz
Mimo zimna spora grupa mieszkańców wzięła udział w rocznicowych obchodach. Wspomi-nano m.in. Feliksa Łabędzkiego, który poległ w walkach o Mroczę.

- Na ulicach miasta pojawili się w środę mundurowi ubrani w historyczne stroje powstańców. Byli też współcześni żołnierze z 1 batalionu logistycznego im. "Ziemi Nakielskiej".

Wraz z innymi służbami mundurowymi (policja, straż miejska) zaciągnęli honorową wartę przy obelisku na pl. Wolności. Tam też, po uroczystej mszy św. w mroteckim kościele, spotkali się uczestnicy obchodów.

O powstaniu i bohaterach, którzy o Mroczę walczyli mówili m.in. starosta Tadeusz Sobol, wiceburmistrz Mroczy Leszek Klesiński, a także major Jarosław Odrobiński, organizator uroczystości i prezes miejscowego koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego. To na wniosek Towarzystwa sztandary trzech szkół udekorowano honorowymi odznakami "Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej".

Mieszko Klawikowski, sekretarz Kujawsko-Pomorskiego Komitetu Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa przypiął odznaki do sztandarów: SP w Mroczy, SP w Witosławiu oraz Gimnazjum w Mroczy. Odznaczono także sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy. Gratulacje z tego tytułu odebrał Leszek Karkosz, komendant gminny OSP.

Był też koncert w murach ośrodka kultury w wykonaniu chóru pod dyrekcją Karola Koziela. W programie oczywiści pieśni patriotyczne.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska