OPRAC.:
Mateusz Pietras
Znani dwaj półfinaliści koszykarskiego czempionatu
Znani dwaj półfinaliści koszykarskiego czempionatu PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Koszykarze USA rozgromili ekipę Włoch 100:63 (24:14, 22:10, 37:20, 17:19) i awansowali do półfinału mistrzostw świata koszykarzy. Wcześniej we wtorek uczyniła to reprezentacja Serbii, która pokonała Litwę 87:68. Stawkę ostatnich dwóch półfinalistów poznamy w środę.

Faworyci w najlepszej ''czwórce'' koszykarskiego mundialu

W Manila Mail Of Asia Arena Amerykanie, którzy dwa dni wcześniej w grupowym meczu z Litwą doznali pierwszej porażki w mundialu, przytłaczające zwycięstwo zapewnili sobie już w pierwszej fazie meczu (24:14 po pierwszej kwarcie, 46:24 do przerwy), powiększając jeszcze dominację w trzeciej części gry, wygranej 37:20.

Ich liderem tego dnia w starciu z reprezentacją Włoch był skrzydłowy Brooklyn Nets Mikal Bridges, który w 18 minut uzyskał - 24 pkt (4/5 za dwa, 4/6 za trzy, 4/4 z wolnych), siedem zbiórek, asystę, dwa przechwyty i blok.

W piątek w meczu o awans do finału podopieczni trenera Steve'a Kerra zmierzą się z lepszym z ćwierćfinałowej pary Niemcy - Łotwa.

Przed meczem ćwierćfinałowym Włosi odnieśli tylko jedną porażkę.

Sensacyjny przebieg pierwszego ćwierćfinału

Reprezentacja Serbii jako pierwsza wywalczyła awans do półfinału mistrzostw świata koszykarzy. We wtorek w Manili nadspodziewanie wysoko pokonała Litwę 87:68 (24:25, 25:13, 24:17, 14:13).

W całym spotkaniu zwycięzcy trafili dziewięć z 22 rzutów za trzy, podczas gdy pokonani - dziewięć z 28. Litwini popełnili 15 strat, przy ośmiu przeciwnika.

W półfinale triumfatorzy zagrają albo z Kanadą albo ze Słowenią.

Będzie to jej trzeci występ na tym etapie mundialu w ostatnich czterech edycjach. W 2010 roku przegrała w półfinale z Turcją (w meczu o brąz uległa Litwie), a w 2014 roku przegrała w finale z USA.

Litwa i Włochy zagrają o miejsca 5-8 z przegranymi w środowych ćwierćfinałach. Są kolejnymi europejskimi zespołami, które wystąpią w przyszłorocznych kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W jednej z czterech grup mogą trafić na reprezentację Polski.