Od dnia 20 kwietnia w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć 1 osoba na 15 m2, nie licząc osób sprawujących posługę. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 metry.
Kto ma pierwszeństwo na mszach?
W pierwszej kolejności w kościołach mogą znaleźć się osoby zamawiające intencję mszalną. Należy liczyć wchodzących, a na drzwiach kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą internetową. Poza liturgią kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte.
W domach zakonnych w celebracjach uczestniczyć mogą jedynie mieszkańcy domu, bez udziału osób postronnych.
Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.
Udzielanie sakramentu pojednania i pokuty:
- Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.
- Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.
- Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.
- Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody.
- Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne.
Zgodnie z zarządzeniem kościoły pozostają otwarte umożliwiając indywidualne nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, skorzystanie z sakramentu pokuty, czy przyjęcia Komunii Świętej poza Mszą św.
Zarządzenie przypomina o obowiązującej do odwołania dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w kościele, ale podkreśla, że dyspensa nie jest równoznaczna z zakazem uczestnictwa we Mszach świętych w kościołach.
