Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msze w regionie po nowemu. Ile osób może wejść do kościoła?

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Msze w regionie po nowemu. Ile osób może wejść do kościoła?
Msze w regionie po nowemu. Ile osób może wejść do kościoła? Dariusz Bloch
W dobie koronawirusa nasze codzienne życie bardzo się zmieniło. Wiele czynności regulują rozporządzenia. Aktualnie obowiązujące od 20 kwietnia mówi o liczbie osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele. Głos w tej sprawie zabrała także diecezja bydgoska.

Od dnia 20 kwietnia w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć 1 osoba na 15 m2, nie licząc osób sprawujących posługę. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 metry.

Kto ma pierwszeństwo na mszach?

W pierwszej kolejności w kościołach mogą znaleźć się osoby zamawiające intencję mszalną. Należy liczyć wchodzących, a na drzwiach kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą internetową. Poza liturgią kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte.

W domach zakonnych w celebracjach uczestniczyć mogą jedynie mieszkańcy domu, bez udziału osób postronnych.

Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.

Udzielanie sakramentu pojednania i pokuty:

  • Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.
  • Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.
  • Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.
  • Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody.
  • Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne.

Zgodnie z zarządzeniem kościoły pozostają otwarte umożliwiając indywidualne nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, skorzystanie z sakramentu pokuty, czy przyjęcia Komunii Świętej poza Mszą św.

Zarządzenie przypomina o obowiązującej do odwołania dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w kościele, ale podkreśla, że dyspensa nie jest równoznaczna z zakazem uczestnictwa we Mszach świętych w kościołach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska