Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

Przypomnijmy, rok temu osunięciu uległa część muru obronnego w Chełmnie - od starego kasyna do ul. Toruńskiej. Urzędnicy miejscy od razu, zgodnie z przepisami Ustawy - Prawo Budowlane, o zdarzeniu powiadomili wojewódzkiego konserwatora zabytków i inspektora nadzoru budowlanego. Do Chełmna 7.09.2021 roku przyjechała konserwator zabytków, która obejrzała mur.
- Jedna warstwa muru osunęła się na około 30 metrach kwadratowych - mówił wówczas Józef Chmarzyński, kierownik Wydziału Inwestycyjno-Technicznego Urzędu Miasta w Chełmnie. - Zaprosiliśmy panią konserwator zabytków, by zbadała mur i przygotowała program odtworzenia.
Po przedstawieniu opinii o stanie murów program konserwatorski trzeba przedstawić wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, który wydaje decyzję. Następnie trzeba uzyskać pozwolenie na budowę ze Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Było oczywiste, że wszystkie te procedury - od stwierdzenia przyczyny osunięcia się muru do prac naprawczych - zajmą sporo czasu. I minął rok.
- Firma z Grudziądza, która odbudowuje mur, ma czas na realizację zadania do 15 października - poinformował burmistrz Artur Mikiewicz.
Chełmińskie mury obronne to obiekt historyczny, wpisany do rejestru zabytków. Są ubezpieczone.