Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Solca przygotowało wakacyjną ofertę. Zobaczymy m.in. fotografie Marka Chełminiaka

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Wystawa o 100-leciu Sióstr Służebniczek w Solcu czynna będzie do 2 lipca. Trzy dni później muzeum zaprasza na wakacyjny wernisaż.
Wystawa o 100-leciu Sióstr Służebniczek w Solcu czynna będzie do 2 lipca. Trzy dni później muzeum zaprasza na wakacyjny wernisaż. Maja Stankiewicz
Po festynie garncarskim na soleckim rynku i bogatej w wydarzenia Nocy Muzeów pracownicy Muzeum Solca im. Księcia Przemysła przygotowują się do kolejnego wernisażu.

Soleckie muzeum ma swoją siedzibę w Villi Anna. To jeden z piękniejszych budynków w Solcu Kujawskim. Tak było ponad sto lat temu i tak jest teraz. Zbudowano ją w 1911 r na zlecenie Johanna Reinholza, miejscowego przedsiębiorcy. Wraz z żoną Anną mieszkał on w willi do 1941 r., a następnie sprzedał ją innej, niemieckiej rodzinie. Ta jednak opuściła budynek uciekając przed Armia Czerwoną.

W 1945 r. w willi urządzono siedzibę NKWD. W piwnicach był areszt. Potem służyła ona działaczom PZPR. W kolejnych latach na niższej kondygnacji funkcjonował ośrodek zdrowia i pogotowie, na wyższej mieszkali lokatorzy. Muzeum Solca im. Księcia Przemysła rezyduje tu od 2009 r. I tu zaprasza mieszkańców na wernisaże i spotkania. Często też wychodzi w teren, poza muzealne mury. Tak było np. w maju, gdy zorganizowano na rynku festyn garncarski.

Lato z fotografią

Jakie są kolejne plany?- Przygotowujemy się do otwarcia wystawy prac Marka Chełminiaka – informuje Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca. - Bo tak sobie wymyśliliśmy, że latem prezentować będziemy twórczość soleckich fotografików. Najpierw pokazaliśmy prace Danuty Adamczyk i Tomasza Palacza. Rok temu była wystawa zdjęć Sławomira Kołtuńskiego pt.„Królowa Wisła”. Teraz pokazać chcemy zdjęcia Marka Chełminiaka – wyjaśnia Rafał Kubiak.

To Cię może również zainteresować

Nowa wystawa pt. „Z każdej strony czyli Solec Kujawski w obiektywie Marka Chełminiaka” otwarta zostanie w środę 5 lipca o godz. 17. Będzie ją można zwiedzać niemal przez całe wakacje. A kolejne imprezy poza murami muzeum? - Też będą, ale dopiero we wrześniu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa - słyszymy.

Dzieje Solca Kujawskiego i sióstr

Obecnie placówka proponuje zwiedzanie dwóch wystaw: stałej, poświęconej dziejom Solca Kujawskiego i okolic oraz czasowej, o 100-leciu Sióstr Służebniczek w Solcu. Zwłaszcza ta druga cieszy się powodzeniem. Nic dziwnego. Siostry Służebniczki są dobrze znane mieszkańcom. Przybyły tu w 1923 r. i posługują do dziś. Obecnie prowadzą w mieście niepubliczne przedszkole. To ich główne powołanie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska